Kto si má nájsť poriadnu robotu?

Takže film, ktorým sa americký režisér Michael Moore rozhodol pripraviť Georgea Busha o prezidentský post, je konečne aj u nás.

Posledné týždne pred prezidentskými voľbami sa režisér Micheal Moore snaží na mítingoch získať priaznivcov s rovnakým zanietením ako samotný Bush. FOTO - TASR/EPA

Takže film, ktorým sa americký režisér Michael Moore rozhodol pripraviť Georgea Busha o prezidentský post, je konečne aj u nás. Tri roky po 11. 9. 2001 v ňom ešte stále môžeme nájsť niečo, čo sme o politike v Spojených štátoch a o americkom prezidentovi nevedeli. Minimálne preto, že nepozeráme americké televízie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Michael Moore hovorí vo svojom dokumente Fahrenheit 9/11 o prezidentských voľbách v roku 2000, teroristických útokoch na New York, o bojoch v Afganistane a Iraku. Používa pritom zdroje televíznych i filmových archívov a výpovede niekoľkých ľudí, ktorí jeho teórie potvrdzujú. Medzitým sa niekoľkokrát zjaví pred kamerou sám - oslovuje politikov priamo na ulici a snaží sa ich zaskočiť. To všetko spája komentárom a podfarbuje hudbou, raz lyrickou, raz grotesknou, podľa toho, či sa film práve podobá na frašku, absurdnú komédiu alebo na drámu, napísanú z fragmentov zo života v USA.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí senátori upozorňujú na manipuláciu pri prezidentských voľbách v štáte Florida, ale väčšina kolegov ich cynicky odbije. Rodina bin Ládina vždy ochotne investovala miliardy dolárov do zbrojárenských firiem, kde v správnych radách figurovali Bushovci. Prezident trávi väčšinu času na ranči v Texase, lebo prácu vybavuje telefonátmi, svoje strategické plány prezrádza novinárom pri hraní golfu. Americkí vojaci si v Iraku uvedomili, že vojna je ťažšia ako videohra a v tanku si púšťajú cédečka s rytmickou hudbou. Úrady verbujú mladých nezamestnaných do armády a lákajú ich argumentom, že precestujú svet. Ukážková patriotka radikálne zmení názor na vojnu, hneď, ako v nej zomrie jej vlastný syn.

Zostávajú otázniky

Moore rozpráva nesporne zaujímavo. Problém nastáva tam, kde nemáte vlastné informácie a to, čo počujete vo filme, nemáte s čím porovnať. Útržky z televíznych spravodajstiev (tvoria výraznú väčšinu filmu) po sebe nastrihal vo veľmi rýchlom tempe a len veľmi ťažko sa dá posúdiť, či existujú aj iné, ktoré by ich mohli vyvrátiť. To isté platí o faktoch, ktoré uvádza vo svojom komentári. Naozaj sa kauza amerických volieb uzavrela s tým, že pri prepočítaní hlasov na Floride nastal podvod? Sú muži, s ktorými si obaja Bushovia tak často podávali ruky, naozaj príslušníci rodiny bin Ladina? Tvoria nezamestnaní a chudobní chlapci čiernej pleti výraznú väčšinu vojakov americkej armády?

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ľahko sa dá spochybniť slávny Bushov odkaz, o ktorom Michael Moore tak rád rozpráva. Bush síce na jednom zábere povie: "Nájdi si radšej poriadnu robotu!", ale nech nám režisér skúsi dokázať, že to povedal naozaj jemu. V tom zábere ho totiž široko-ďaleko nevidno, len počuť. A takých miest, kde mohol byť k obrazu pridaný zvuk pochádzajúci z úplne iných záberov, je veru viac.

Moore sa evidentne nekontroloval a bláznivo sa rútil za svojím cieľom. Ak však argumenty takéhoto typu presviedčajú amerického voliča, o čom sa chce potom ešte s nami baviť?

Iróniu nahradila vulgárnosť

Vo svojom predchádzajúcom filme Bowling for Columbine (vysmieval sa v ňom z americkej posadnutosti vlastniť zbrane a prehnanému pocitu ohrozenia) nás Moore zabával drzosťou, s ktorou chodil za ľuďmi. Mal na nich nápadité otázky a očividne im nimi spôsoboval problémy. V jeho humore bola jemná irónia a autenticitu záberov (obrazu i zvuku) dokazovala jeho prítomnosť pred kamerou.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Fahrenheitovi vidno Michaela Moora oveľa menej, viac ako na svoje investigatívne návštevy sa spoľahol na sieť informátorov a analytikov, viac necháva rozprávať zjavných odporcov Busha ako jeho zástancov. V jeho komentári chýba nadhľad, iróniu nahradila vulgárnosť, zjednodušenosť a príliš familiárne výrazy typu držať hubu a podobne.

V novom Moorovi toho nie je veľa, čo by si zaslúžilo Zlatú palmu z Cannes. Medzi výnimky patrí záznam z jednej základnej školy na Floride - Bush tom práve počúva detské básničky, keď mu ktosi do ucha oznámi, že Ameriku napadli nepriatelia. Jeho reakcia určite stojí za to.

Ak bol teda tento záber naozaj nakrútený v čase, keď v New Yorku horeli mrakodrapy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu