Vojna s nimi je možno najťažšou vojnou histórie. Terorizmus nie je štát, ba ani ideológia, ktorú treba poraziť. Terorizmus je metóda. Čoraz prepracovanejšia, krutejšia a zraňujúcejšia.
George Bush, ktorý vojnu proti terorizmu vyhlásil, už pochybuje, či sa dá vyhrať. Číslo dva v al-Káide Zavahrí mu v al-Džazíre odkázal, že nemá šancu. "Mudžahedíni stále kontrolujú Afganistan." Práve tam sa začala vojna proti terorizmu.
Terorizmus je hlavne tento rok aj veľká politická téma a nielen pred americkými voľbami. Teroristi už rozhodli o výsledku volieb v Španielsku, teraz to hrozí v Austrálii či v Indonézii. To, ako sa politik postaví hrozbám teroristov, bude pri rozhodovaní voliča rovnako dôležité ako to, čo si myslí o daniach, nezamestnanosti či o homosexuáloch.
Minulý rok zažil svet 175 teroristických útokov, o 37 viac ako rok predtým. Teroristi však zabíjali dávno predtým, ako im Bush vyhlásil vojnu.
Tento rok sa ešte neskončil a obetí je niekoľko stoviek: z Ruska, Španielska, Iraku, Indonézie, Izraela, Saudskej Arábie, Uzbekistanu. Útoky sú čoraz brutálnejšie a zasahujú stále viac ľudí. "Posvätné" už nie sú ani deti, ženy, náboženské zhromaždenia, mešity. Teroristi sa odpaľujú do vzduchu, unášajú ľudí a podrezávajú im hrdlá. Experti na terorizmus tvrdia, že brutalita je to, čo priťahuje pozornosť sveta. Samotný útok už nikoho neprekvapí, o to šokujúcejší musí byť.
Počas vojny proti terorizmu sa vraj podarilo rozprášiť al-Káidu. Vyradili sme 70 percent jej vedenia, hovoria oficiálne miesta. Na celom svete zatkli asi štyritisíc ľudí podozrivých z terorizmu. V Afganistane už nevládne Taliban, podarilo sa zastaviť niektoré finančné toky pre teroristov, zlepšili sa bezpečnostné opatrenia.
Útokov však pribúda: prebúdzajú sa spiaci agenti, fanatické webové stránky nadháňajú teroristom nových ľudí, al-Káida operuje na viacerých miestach, má menšie bunky a je nenápadnejšia. "Bin Ládinovi sa dokonale podarilo rozniesť nenávisť voči Američanom, ktorú teraz ešte stupňuje vojna v Iraku," hovorí americký expert na národnú bezpečnosť Robert Killebrew. Myslí si, že al-Káida sa usiluje o útok na Ameriku, ale zatiaľ sa jej nedarí. Tak udiera, kde sa dá. Minulý rok tvorili Američania necelé dve percentá obetí teroru.
Svet vo vojne proti terorizmu nie je jednotný. Neexistuje zhoda, ako s ním bojovať, kde útočiť, ani ako sa brániť. Aj pre to hrozí, že o rok sa pri spomienke na obete z 11. septembra bude spomínať aj na nové obete z iných častí sveta.