Geneticky modifikovaná sója.
FOTO - ARCHÍV REUTERS
Jeden z olejov sa už na Slovensku predáva, organizácia Greenpeace práve pred niekoľkými týždňami upozornila, že bez povolenia. Obsahuje geneticky upravenú sóju. "Bola podaná žiadosť, ktorá je v štádiu posudzovania," povedala Iveta Trusková z Úradu verejného zdravotníctva. Úrad posúdi, či sú oleje dostatočne označené.
Vstupom Slovenska do Európskej únie sa aj u nás môžu predávať potraviny s geneticky modifikovanými surovinami alebo pestovať takéto plodiny, ak sú povolené v únii. Členské krajiny si môžu uplatniť dočasné výnimky. Schvaľuje ich Európska komisia, zatiaľ ich však vždy odmietla, lebo podľa nej neboli potraviny pre krajiny nebezpečné.
V únii je už povolené pestovanie niekoľkých typov kukurice, ktorej upravené gény ju robia odolnejšou proti škodcom alebo postrekom a dovoz upravenej sóje. Únia posudzuje žiadosti pre druhy čakanky, repky olejnej, repy či bavlníka.
Martin Hojsík z Greenpeace hovorí, že na Slovensku by sa zatiaľ nemali modifikované plodiny objavovať na poliach, v potravinách by však už mohla byť upravená sója. Vstupom do únie sa u nás sprísnilo aj označovanie modifikovaných potravín - musia byť označené, ak upravená surovina obsahuje aspoň 0,9 percenta výrobku. Označiť ich treba, aj keď sa spracovaním geneticky modifikovaná zložka rozpadla, v prípade oleja napríklad pri lisovaní. Ak sa však geneticky modifikované suroviny používajú ako krmivo pre zvieratá, ich mäso, vajcia či mlieko sa už neoznačujú.
Či sa na Slovensku pestujú nepovolené geneticky modifikované plodiny, vyšetruje Slovenská inšpekcia životného prostredia. "Dostali sme podnet, ktorý sa týkal viacerých výskumných poľnohospodárskych staníc. Možných používateľov geneticky modifikovaných organizmov sme obišli, skontrolovali dokumentáciu a tam, kde sa z nej nedalo zistiť, či je všetko v poriadku, sme na poliach odobrali časti rastlín sóje, kukurice a repky olejnej," povedala hlavná inšpektorka Tatiana Horecká. Výsledky by mali byť známe o týždeň.
Nepovolené modifikované plodiny by podľa Horeckej nemali ohroziť poľnohospodárov v okolí. Výskumné stanice mali podľa nej okolo polí ochranné pásy, ktoré zachytávali peľ, aby sa nepreniesol na iné polia. "Pri geneticky modifikovaných organizmoch sa postupuje podľa princípu predbežnej opatrnosti, teda pri manipulácii sme opatrní viac, ako nám znalosti diktujú, pretože počítame s tým, že o nich nemusíme vedieť dosť."
(haj)