BRATISLAVA - Na Slovensku môže byť človek väzobne stíhaný až päť rokov bez toho, aby bol odsúdený a súd mu dokázal vinu. V minulosti väzba mohla trvať iba tri roky, ale keď hrozilo, že sa na slobodu dostane údajný šéf podsvetia Mikuláš Černák ešte pred rozhodnutím súdu, predĺžil parlament lehotu pri najzávažnejších trestných činoch o dva roky.
V pripravovanom úplne novom Trestnom zákone sa navrhuje jej skrátenie na štyri roky. Pri menej závažných deliktoch to má byť iba rok.
"Väzba nemá sankčný charakter. Je zaisťovacím inštitútom a má zabrániť obvinenému, aby ušiel, skrýval sa, ovplyvňoval svedkov, alebo pokračoval v trestnej činnosti," zdôvodnil pripravované skrátenie lehoty hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides.
Už vo februári tohto roku apeloval na skrátenie dĺžky väzby ombudsman Pavel Kandráč. Za dostatočnú považuje hranicu troch rokov. "Na päť rokov bola predĺžená účelovo, kvôli jednému prípadu," píše sa v stanovisku Kandráčovho úradu, ktoré poskytla hovorkyňa Jana Španková.
Trojročnú väzbu navrhovala v pripomienkach k novému Trestnému zákonu aj Slovenská advokátska komora. Jej návrh neprijali.
V čase výkonu väzby je obvinený stále považovaný za nevinného. Ak ho odsúdia, dĺžka väzby sa započítava do výkonu trestu.
(rp)