FIGEĽ: EÚ sa musí najprv rozšíriť, potom môže zvládnuť reformy
BRATISLAVA 1. decembra (SITA) - Ak má Európska únia zvládnuť otázky svojej budúcnosti, musí najprv zvládnuť rozšírenie. Uviedol v sobotu v Bratislave štátny tajomník MZV SR a hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ vo svojom príhovore na Politickom fóre Európa h
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
odnôt, ktoré sa konalo v rámci konferencie Európskej aliancie mládeže. "Najprv rozšírenie, následne reformy Únie, aj keď viaceré sú predpokladom pre dlhodobý úspech rozšírenia," konštatoval Figeľ. Ako povedal, po rozšírení môže EÚ efektívnejšie riešiť budúce usporiadanie i vnútorný obsah svojej politiky.
Figeľ je presvedčený, že Únia by mala fungovať len v oblastiach, ktoré pokrývajú zmluvy o EÚ. Ide o tri základné oblasti - ekonomika, bezpečnosť a obrana a schengenská oblasť, ktorá sa týka slobodného pohybu v rámci Únie a ochrany vonkajších hraníc. Ostatné záležitosti by podľa neho mali byť v kompetencii národných štátov. "Dnes môžeme vyjadriť skôr pochybnosti o tom, či je EÚ schopná riešiť niektoré záležitosti lepšie, ako národné vlády," povedal. Ako príklad uviedol manželstvo a rodinu, ktoré EÚ ako celok nie je schopná chrániť. Podľa Figeľa zjednotenú Európu sa nedá vybudovať ako spoločenstvo ideológií, ale ako spoločenstvo hodnôt. "Ak má byť budúca EÚ spoločenstvom hodnôt, tieto hodnoty musia byť uplatňované najprv doma," zdôraznil. Ako povedal, Európa sa musí uvedomiť aj svoju zodpovednosť za globálny vývoj a za bezpečnosť vo svete.
Figeľ tiež vyzdvihol dôležitosť sobotňajších prvých regionálnych volieb na Slovensku. "Trvalo to dosť dlho, 12 rokov, no je to o transformácii, ktorá má veľa dimenzií a komplikácií," povedal a dodal, že všetky kandidátske krajiny vrátane Slovenska, musia bojovať s korupciou, klientelizmom a dedičstvom komunizmu v rôznych sférach spoločnosti. Ako riešenie mnohých problémov vidí práve vstup do Únie. "Ak by stredná a východná Európa nemala tento cieľ, mala by oveľa viac problémov," uviedol.
V diskusii vystúpil aj prezident Paneurópskej únie Otto von Habsburg, ktorý sa vo svojom vystúpení taktiež venoval rozšíreniu a budúcej podobe EÚ. Vyjadril presvedčenie, že občania členských krajín nemajú právo rozhodovať, či EÚ prijme nových členov, no obyvatelia kandidátskych krajín majú právo rozhodnúť sa, či do Únie vstúpia. "Ak sa chce stať Európa veľmocou, potrebuje ideu a cieľ. Už samotná zjednotená Európa je však ideou," povedal.
Konferencia Európskej aliancie mládeže pod názvom Náš prínos k naplneniu vízie zjednotenej Európy pokračuje v nedeľu, 2. decembra, v objekte SÚZA, na Drotárskej ulici 46 v Bratislave.