PREŠOV - Prešovský samosprávny kraj chce výrazne znížiť počet škôl v prírode. Z jedenástich zariadení by mali ostať iba dve, a to vo Vysokých Tatrách. Ide o zariadenia Detský raj v Tatranskej Lesnej a Janka Jesenského v Tatranskej Lomnici. Riaditeľ Úradu Prešovského samosprávneho kraja Alexander Ernst povedal, že rozhodnutiu predchádzalo zmapovanie využitia týchto zariadení. Ukázalo sa, že záujem žiakov a rodičov o pobyty v objektoch je nízky - iba šesťpercentný.
Školy v prírode si museli na seba zarábať ako turistické objekty. "Neboli využívané na účel, na ktorý boli zriadené," zdôraznil Ernst. Nezáujem učiteľov, žiakov a rodičov vyplýva podľa neho z nízkeho štandardu väčšiny objektov.
Regionálnemu zastupiteľstvu predložil prešovský krajský úrad návrh na požiadanie ministerstva školstva o vyňatie týchto škôl z režimu, keďže po fiškálnej decentralizácii by sa musel o ne starať kraj sám. Chcú zachovať iba dve školy v prírode. Ostatné zariadenia po celom kraji plánujú ponúknuť na prenájom alebo na odpredaj. (tasr)
Samosprávy súťažia o webovú stránku
Súťaž ZlatyErb.sk, ktorú organizátori vyhlásili začiatkom júna, vychádza zo skúseností českej súťaže Zlatý erb. Jej autori boli totiž ochotní pomôcť aj pri organizovaní prvého ročníka slovenskej verzie. V hlavnej kategórii sa súťaží o najlepšiu stránku samosprávneho kraja, najlepšiu stránku miest a mestských častí a o najlepšiu stránku obce.
Hlavným cieľom súťaže ZlatyErb.sk je podporiť informatizáciu slovenských samospráv, podporiť výmenu skúseností a ohodnotiť snahu zástupcov samospráv účinne využívať informačno-komunikačné technológie k prístupnosti služieb samosprávnych krajov, miest a obcí.
Základné kritériá súťaže sú technické spracovanie, bezbariérová prístupnosť, informačný obsah, inovatívnosť riešenia a grafické spracovanie.
Podrobnejšie informácie o podmienkach súťaže, spôsobe prihlasovania sa do súťaže vrátane záväznej prihlášky sú k dispozícii na stránke http://www.ZlatyErb.sk.
(mad)