BRATISLAVA - O niekoľko mesiacov sa na Slovensku spustí dôchodková reforma a väčšina ľudí sa bude rozhodovať, či vstúpiť do druhého piliera, alebo či sa spoľahnúť na štát a zostať v prvom pilieri.
Rozhodovať sa môžu všetci ekonomicky aktívni ľudia od januára budúceho roka do konca júla 2006. Podmienkou, aby mohli dostávať dôchodok z druhého piliera je, aby si v ňom sporili aspoň 10 rokov.
"Občania, ktorým ostáva do dôchodku viac ako 15-20 rokov, majú vyššiu pravdepodobnosť dosiahnuť vyšší dôchodok v druhom pilieri, a naopak pre občanov, ktorým zostáva do dôchodku menej ako 15-20 rokov, bude skôr výhodné zotrvať v prvom priebežnom pileri," píše sa v analýze Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO.
Peter Goliaš z inštitútu hovorí, že práve u ľudí vo veku 40 - 45 rokov sa "nedá s dostatočnou mierou istoty určiť, či je pre nich z pohľadu výšky dôchodku výhodne vstúpiť do druhého piliera". Podľa analýzy "v kratšom horizonte ponúkne prvý pilier vyššie zhodnotenie dôchodkov ako druhý".
Na určenie výšky dôchodku z prvého piliera je totiž dôležité, ako sa bude zvyšovať životná úroveň a ako porastú mzdy. "V nasledujúcich 15 - 20 rokoch možno očakávať dobiehanie životnej úrovne Európskej únie, čo súvisí so zrýchleným rastom miezd, teda kľúčového faktora podmieňujúceho výkonnosť prvého piliera," píše sa v analýze.
Vyšším dôchodkom pomôže aj nastavenie prvého piliera, ktorý je veľmi štedrý a garantuje dôchodok vo výške asi 40 percent príjmu, ktorý mal dôchodca za čias, keď pracoval. "Od roku 2015 začne na dôchodkový systém výraznejšie vplývať demografická kríza, v dôsledku čoho pravdepodobne nebude možné udržať vysokú štedrosť prvého piliera," hovorí sa v analýze. Takáto "demografická kríza" by sa mohla prejaviť v tom, že by politici zmenili štedrý výpočet dôchodku z prvého piliera a ešte zvýšili vek odchodu do dôchodku. Najmä z týchto dôvodov tvrdí Ivan Švejna z Nadácie F. A. Hayeka, že "do druhého piliera sa oplatí vstúpiť všetkým, ktorí majú do 50 rokov, pretože budú už odchádzať do dôchodku nie v 62 rokov, ale minimálne 65. Šetriť si teda budú minimálne 15 rokov". Švejna tiež hovorí, že štát určite bude musieť zmeniť štedré nastavenie prvého piliera, pretože "sľuby, ktoré v ňom dáva, sú nereálne".
Ministerstvo práce dnes sľubuje, že dôchodok z prvého piliera nahradí ľuďom asi 40 percent ich príjmu z obdobia, keď pracovali. Ak sa zapoja do druhého piliera, hovorí o 60-percentnej náhrade príjmu a kto vstúpi aj do tretieho doplnkového dôchodkového piliera, mal by podľa ministerstva dosiahnuť 80-percentnú náhradu príjmu.
Tretí pilier funguje už niekoľko rokov. Je dobrovoľný a je založený na princípe sporenia na vlastných dôchodkových účtoch v doplnkových dôchodkových poisťovniach. Upraviť jeho fungovanie by mal zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení, o ktorom budú tento mesiac rokovať poslanci.
Čo odporúčajú štyridsiatnikom
IVAN ŠVEJNA, Nadácia F. A. Hayeka (38 rokov): "Všetkým, ktorí spĺňajú podmienky, sa oplatí vstúpiť do druhého piliera. Dnešní štyridsiatnici musia počítať s tým, že o 15 rokov už vek odchodu do dôchodku nebude 62 rokov, ale minimálne 65. Vstúpiť do druhého piliera sa oplatí všetkým do 50-tky, pretože pri takom posune dôchodkového veku si budú šetriť minimálne 15 rokov. Výhodou sú aj vlastnícke a dedičné vzťahy. Ak budete mať na vlastnom účte peniaze, budú sa zhodnocovať podľa aktuálneho trhového stavu, zatiaľ čo prvý pilier bude treba zmeniť, pretože sľuby, ktoré štát dáva, sú nereálne. Ja určite do druhého piliera vstúpim."
PETER GOLIAŠ, INEKO (27 rokov): "Ľudia vo veku 40 - 45 rokov patria do skupiny, pri ktorej sa nedá s dostatočnou istotou určiť, či je pre nich z hľadiska výšky dôchodku výhodné vstúpiť do druhého piliera. Mali by zvážiť, že na Slovensku možno v nasledujúcich dekádach očakávať rýchlejší rast miezd, čiže kľúčového faktora pre výkonnosť prvého piliera, potom to, že dôchodkové správcovské spoločnosti budú najmä v prvých desiatich rokoch účtovať do poplatkov náklady na svoje založenie a reklamnú kampaň, čo v konečnom dôsledku zníži reálne výnosy z úspor. Treba zvážiť aj politické riziko, keď najmä pod vplyvom nepriaznivého demografického vývoja môže niektorá z budúcich vlád obmedziť dôchodky v prvom pilieri, ale zároveň aj riziko na kapitálových trhoch, kde prípadná kríza môže zase ohroziť dôchodky v druhom pilieri. Úspory v druhom pilieri je možné dediť, čo má osobitný význam pre ľudí, ktorí neočakávajú, že sa dožijú veľa rokov. Ja som sa rozhodol vstúpiť do druhého piliera, pretože v mojom veku sa mi javí vhodné rozložiť zdroje financovania môjho budúceho dôchodku na trh práce - prvý pilier, a kapitálový trh - druhý pilier."
MICHAL HORVÁTH, riaditeľ Sociálnej poisťovne (44): "Vek 50 rokov považujem za hraničný, keď je ešte účelné zvažovať účasť v kapitalizačnom dôchodkovom systéme. U štyridsiatnikov odporúčam rozhodnúť sa najmä podľa výšky príjmu a celkových majetkových pomerov. U ľudí z nízkopríjmových skupín, ktorí budú v dôchodkovom veku odkázaní len na príjem z dôchodku, považujem za bezpečnejšie ostať len v priebežnom systéme. Súčasný zákon o sociálnom poistení síce stanovuje zvýhodnenia pre nízkopríjmové skupiny na prechodné obdobie, ale je dosť pravdepodobné, že budú cez ďalšie novelizácie zákona existovať dlhodobo. Druhým dôvodom je, že novopriznávané dôchodky z druhého piliera budú relatívne silnejšie kolísať podľa vývoja na finančných trhoch, čo predstavuje pre sociálne slabšie skupiny určité riziko. Pre ostatných odporúčam, aby s rozhodnutím počkali až na rok 2006 a zvážili fungovanie v prvom roku existencie. Pri výbere dôchodkovej správcovskej spoločnosti by som preferoval tú, ktorá má za sebou silnú medzinárodnú banku alebo poisťovňu. Pri mojom rozhodovaní bude rolu hrať aj pravdepodobnosť zmien parametrov kapitalizačného systému po najbližších parlamentných voľbách."
VLADIMÍR BAČIŠIN, spolumajiteľ konzultačnej spoločnosti (41): "Každý sa musí rozhodnúť, či sa bude spoliehať na štátne inštitúcie, alebo na súkromné. Sám sa riadim pravidlom amerického mysliteľa Davida Thoreaua: Najlepší štát je žiaden štát! Preto si budem odkladať peniaze v dôchodkových fondoch. Porovnám si podmienky všetkých inštitúcií a najmä poplatky. Každé percento poplatku znamená o 20 percent menší dôchodok. Čím firma spravuje viac peňazí, tým skôr môže prežiť aj z malých poplatkov. Pri úvahách o investovaní peňazí v jednom z troch fondov treba brať do úvahy pravidlo - čím väčšie riziko, tým väčší výnos. Najväčším rizikom sú akciové trhy, menším sú dlhopisy a cenné papiere peňažného trhu. Podiel akcií, dlhopisov a cenných papierov by mal byť vo všetkých sporených peniazoch taký, že od čísla 100 odpočítame vek. Ja mám 41, čo znamená, že by som mohol mať 59 % akcií. Okrem povinných dôchodkových fondov, môžem každému odporúčať dobrovoľné sporenie na dôchodok. Štátny dôchodok a povinné sporenie mu nebudú stačiť na pokrytie životných nákladov v dôchodku."
Životné poistenieJedným zo spôsobov, ako si našetriť na dôchodok, je uzavrieť životné poistenie. Poisťovne totiž ponúkajú možnosť, že po uplynutí poistného obdobia budú klientovi do smrti vyplácať istú sumu. Ide teda o alternatívu k doplnkovému dôchodkovému poisteniu.
Výhodou životnej poistky je, že v prípade smrti poistenca dostane jeho rodina celú poistnú sumu. Takže, ak je niekto poistený na milión, dostane celý milión, hoci si zatiaľ nasporil len 20-tisíc korún. Ak zomrie poistenec doplnkovej dôchodkovej poisťovne, pozostalí zdedia len sumu, ktorú si doteraz nasporil.
Životné poistenie je však daňovo znevýhodnené. Kým príspevky na dôchodkové poistenie si možno odrátať zo základu dane, pri životnom poistení sa to zatiaľ nedá. Zmeniť by sa to však mohlo už od budúceho roka. Závisí to od toho, či parlament tento návrh schváli.
Klienti životných poisťovní, ktorí sa rozhodnú pre postupné vyplácanie dôchodku, sa nemusia báť, že by v prípade úmrtia po začiatku vyplácania prišli o svoje peniaze. Nasporené peniaze sú totiž predmetom dedičského konania.
Uzavrieť životnú poistku možno v ktorejkoľvek pobočke poisťovne. Predtým však musí klient pravdivo odpovedať na otázky o svojom zdravotnom stave. Ak by klamal, nemusí dostať od poisťovne v prípade poistnej udalosti ani korunu.
Ako uzatvoriť doplnkové dôchodkové poistenie
Zamestnanec, ktorý chce uzatvoriť doplnkové dôchodkové poistenie, by mal najprv u svojho zamestnávateľa zistiť, či má s niektorou poisťovňou uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu, alebo rokuje o jej uzatvorení. Ak ju má uzatvorenú, je dobré vybrať si práve túto poisťovňu. Zamestnávateľ totiž bude musieť prispievať na dôchodkový účet. V takom prípade by mal mať zamestnávateľ aj tlačivo zamestnaneckej zmluvy, ktoré treba vyplniť. Súčasťou zamestnaneckej zmluvy je aj dohoda o zrážke zo mzdy. Tá zabezpečuje, že peniaze na doplnkové poistenie vám bude strhávať zamestnávateľ z platu a posielať ich do poisťovne.
V prípade, že zamestnávateľ nemá podpísanú zmluvu so žiadnou poisťovňou, treba si tlačivo vyžiadať priamo v konkrétnej poisťovni. Netreba tam ísť osobne, stačí zavolať na infolinku spoločnosti, poslať e-mail alebo fax. Poisťovňa zabezpečí doručenie tlačiva na adresu záujemcu.
Živnostníci neuzatvárajú zamestnaneckú zmluvu, ale poisteneckú zmluvu. O tlačivo môžu rovnako požiadať na pobočke poisťovne, telefonicky, e-mailom alebo faxom. Ak prídu do pobočky, môžu uzatvoriť zmluvu aj na počkanie. Musia predložiť kópiu živnostenského listu.
DaneVýhodou doplnkového dôchodkového poistenia je, že príspevky si možno odrátať z daňového základu. Maximálne si možno odrátať 10 percent príjmu najviac do výšky 24-tisíc korún ročne. Výška príspevku, ktorý si možno odrátať z daňového základu, teda závisí do toho, koľko kto zarába.
Platiť príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie sa oplatí aj zamestnávateľom. Aj tí si môžu svoje príspevky pre zamestnávateľov odrátať z daňového základu - najviac do výšky troch percent miezd poistencov. Preto sa im to oplatí viac, ako dávať zamestnancom odmeny. Ak napríklad dá zamestnávateľ svojmu pracovníkovi, ktorý má hrubú mzdu 10-tisíc korún, odmenu tisíc korún, zamestnanec z nej v skutočnosti dostane len 702 korún. Navyše zamestnávateľ musí zaplatiť ďalších 350,20 Sk na odvodoch. Zamestnávateľ teda vynaloží 1350,20 Sk, no zamestnanec dostane o 648,20 Sk menej. Ak však bude zamestnávateľ prispievať na dôchodkové poistenie, poputuje na dôchodkový účet rovnaká suma, akú zamestnávateľ pošle a nemusí z nej platiť ani žiadne odvody či dane.
Od budúceho roku sa však výška maximálneho príspevku, ktorý možno odrátať z daní, má zmeniť. Každý daňovník si bude môcť odrátať maximálne 12-tisíc korún ročne. Túto možnosť však majú získať aj tí, ktorí majú uzatvorené doplnkové dôchodkové poistenie.
Príklady
Mám 40 rokov a mesačne dostávam 10-tisíc hrubého. Keď pôjdem do dôchodku, chcela by som dostávať aspoň 70 percent z platu, ktorý budem dostávať tesne pred odchodom do dôchodku.
Ak vám každý rok zvýšia plat o 5 percent, mali by ste o 20 rokov dostávať 26 533 Sk. Ak by sa nezmenili dane ani odvody, v čistom by ste dostali 19 955 Sk. Z toho je 70 percent 13 969 Sk. Prvý pilier by mal zabezpečiť 40 percent z hrubej mzdy, teda 10 613 Sk. To znamená, že potrebujete ešte ďalších 3356 korún. Ak vstúpite do tretieho piliera, je pravdepodobné, že budete mať vyšší dôchodok ako len z prvého piliera, nie je to však isté. Nemali by ste však v žiadnom prípade dostať menej. To znamená, že je lepšie do druhého piliera vstúpiť. Aby ste si však boli istý, že budete mať vyšší dôchodok, je nutné investovať peniaze do doplnkového dôchodkového poistenia. Pri 5-percentnom ročnom výnose je v prípade muža potrebné mesačne vložiť na poistenie 800 korún, aby ste po dvadsiatich rokoch dostávali doplnkový dôchodok 3800 Sk. Aby žena dostávala približne rovnaký dôchodok, musí si mesačne odložiť tisícku. Každý rok je potrebné zvýšiť príspevok o 5 percent. Ak bude na dôchodok prispievať aj váš zamestnávateľ, je možné váš príspevok o túto sumu znížiť.
Ďalšou možnosťou je uzatvoriť životné poistenie. Jeho nevýhodou je, že si príspevky nemožno odrátať z daňového základu. Od nového roku by sa to však malo zmeniť. Naopak, veľkou výhodou je, že v prípade vašej smrti dostanú vaši príbuzní celú poistnú sumu. Pri doplnkovom dôchodkovom poistení však dostanú len sumu, ktorú ste si doteraz nasporili.
Mám 35 rokov a mesačne dostávam 16-tisíc hrubého. Keď pôjdem do dôchodku, chcel by som mať približne rovnaký dôchodok, aká bude vtedy moja mzda.
Keďže vám do dôchodku zostáva približne 25 rokov, oplatí sa vám v každom prípade vstúpiť do druhého piliera dôchodkového systému. Za tento čas by vám prvé dva piliere mohli vyniesť dôchodok na úrovni asi 60 percent vášho hrubého príjmu. Ak sa váš plat každý rok zvýši o päť percent, budete o 25 rokov zarábať 54 182 korún. Podľa súčasného daňového a odvodového zaťaženia by ste dostávali čistého 40 862 korún. Z prvých dvoch pilierov by ste dostali asi 33-tisíc korún. To znamená, že potrebujete ďalších 8300 korún. Aby mal muž takýto dôchodok z doplnkového poistenia, musí mesačne investovať 1100 korún. Žena potrebuje mesačne odložiť o dvesto korún viac. Každý rok je potrebný príspevok zvýšiť o päť percent. Ak na dôchodkový účet prispieva aj zamestnávateľ, túto sumu môžete odrátať od vášho príspevku. Aj v tomto prípade je alternatívou životné poistenie.
Mám 40 rokov a dostávam minimálnu mzdu. Koľko peňazí dostanem, ak vstúpim aj do druhého piliera a mesačne budem dávať 500 korún na doplnkové dôchodkové poistenie a do dôchodku pôjdem v 65 rokoch?
Od októbra by sa mala minimálna mzda zvýšiť na 6500 korún. To predstavuje zvýšenie približne o 7 percent. Ak budete stále pracovať za minimálnu mzdu a za každý rok sa zvýši o rovnaké percento ako tento rok, o 25 rokov budete dostávať mzdu 35 278 korún. Prvé dva piliere by vám mohli vyniesť minimálne 50 percent z vašej mzdy, teda 17 639 Sk. Ak bude muž mesačne dávať na doplnkové dôchodkové poistenie 500 korún a túto sumu každý rok o päť percent zvýši, bude dostávať doplnkový dôchodok asi 3800 korún. Spolu tak dostane vyše 21 400 korún. Žena za 500 korún mesačne dostane doplnkový dôchodok asi 3100 korún. Jej celkový dôchodok tak bude približne 20 700 korún.
Pozn.: Všetky výpočty sú len orientačné. V skutočnosti bude pravdepodobne výška vašej mzdy a dôchodku o niečo iná. Bude závisieť od konkrétneho zvýšenia vašej mzdy, výsledkoch dôchodkových poisťovní, výšky daní a iných právnych zásahov štátu.
Aké sú dôchodkové piliere
Priebežný prvý pilier
- Je povinný a verejný, spravuje ho verejná inštitúcia Sociálna poisťovňa. Priebežný je preto, lebo financovanie dôchodkov z neho je priebežné, teda to, čo dnes ekonomicky aktívni občania do poisťovne odvedú, poisťovňa vyplatí hneď penzistom. Preto ho ohrozuje demografický vývoj, keď pribúda dôchodcov na úkor ekonomicky aktívnych.
Kapitalizačný druhý pilier
* Povinný, súkromne spravovaný, sporitelia si odvádzajú peniaze na osobné účty, ich úspory sú investované a zhodnocované v dôchodkových fondoch.
Dobrovoľný tretí pilier
* Dobrovoľný, súkromne spravovaný, je výhodný aj preto, lebo vklad do výšky 10 percent, maximálne však 24-tisíc, si bude naďalej možné odpočítať od základu dane. Od budúceho roka by sa však mala táto hranica znížiť na 12-tisíc.
Výhody a nevýhody
I. a II. piliera
I. pilier (odvody do Sociálnej poisťovne)
Výhody
* Vyššie zhodnotenie v kratšom horizonte
(očakáva sa rast životnej úrovne a dobiehanie EÚ, čo by znamenalo rast miezd, čo ovplyvňuje výkonnosť I. piliera)
* Stabilné a ľahšie predvídateľné zhodnocovanie
(na základe rastu miezd, resp. ekonomiky)
* Štedrosť
(vysoká miera náhrady, zvyšovanie novopri- znaných dôchodkov podľa rastu mzdy)
* Nízka citlivosť na infláciu
(náhla inflácia sa prenesie do vyšších miezd, nespôsobí prepad v dôchodkoch)
Nevýhody
* Nižšie zhodnotenie v dlhodobom horizonte
(od roku 2015 začne na systém vplývať demografická kríza a preto asi nebude možné udržať výšku dôchodkov)
* Slabšie záruky vlastníckych vzťahov a dedičnosti
(politické riziko - hrozia zmeny výšky odvodov, vzorca na výpočet dôchodku, predĺženie dôchodkového veku)
* Neudržateľnosť
(v prípade negatívneho vývoja demografie, zamestnanosti či migrácie, bude nutné obmedziť štedrosť)
* Uzavretosť
(výnosy sú viazané len na vývoj lokálnych parametrov ekonomiky Slovenska, ako nezamestnanosť, hospodársky rast, demografia)
II. pilier (sporenie na osobných účtoch)
Výhody
* Vyššie zhodnotenie v dlhodobom horizonte
(prenosom aktív do zahraničia môže druhý pilier zmierniť dôsledky demografickej krízy)
* Súkromné vlastníctvo a dedičnosť
(a nižšie riziko politických zásahov)
* Otvorenosť
(viac investičných príležitostí, prenos aktív do zahraničia, vyššia mobilita, nižšia citlivosť na vývoj lokálnych parametrov ekonomiky Slovenska)
Nevýhody
* Nižšie zhodnotenie v kratšom horizonte
(v posledných rokoch sporenia musia byť peniaze sporiteľov investované do konzervatívnejších fondov, pri rozbehu II. piliera sa očakávajú vyššie administratívne náklady)
* Nestabilné a ťažšie predvídateľné zhodnocovanie
(riziko pohybu na kapitálových trhoch - čím dlhší čas sporenia, tým nižšie riziko a vyššie zhodnotenie)
* Citlivosť na infláciu
(náhla inflácia znehodnotí úspory)
(Podľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO)
Kto si môže sporiť na penziu
Povinne
* Všetci, ktorí začnú pracovať po 1. januári 2005.
Dobrovoľne
* Všetci, ktorí sú dnes v ekonomicky aktívnom veku, teda zamestnanci a živnostníci, podmienkou je, sporiť si v kapitalizačnom pilieri na penziu aspoň 10 rokov. Rozhodnúť sa musia do 30. júna 2006.
* Študenti alebo nezamestnaní, ktorí už v minulosti pracovali, no teraz si neplatia poistenie na dôchodok a do 30. júna 2006 nezačnú, sa môžu rozhodnúť najneskôr do 30 dní po tom, ako začnú pracovať.
Ako si budeme sporiť
* Za zamestnancov bude zamestnávateľ odvádzať 9 % z vymeriavacieho základu, teda z jeho hrubej mzdy. Nejde o navýšenie odvodov, kto do druhého piliera nevstúpi, týchto 9 % bude odvádzať naďalej Sociálnej poisťovni. Živnostníci si budú rovnako odvádzať 9 % z vymeriavacieho základu, za vojakov na základnej a civilnej službe a rodičov na materskej a rodičovskej dovolenke bude odvádzať poistenie štát. Kto vstúpi do druhého piliera a potom sa stane invalidným, bude za neho až do dôchodkového veku odvádzať poistné do druhého piliera Sociálna poisťovňa.
Doplnkové dôchodkové sporenieKtoré doplnkové dôchodkové poisťovne existujú?
Názov poisťovne bezplatná infolinka
Pokoj DDP | *02 68 66 10 00 |
DDP Tatry Sympatia | 0800 138 138 |
DDP Stabilita | 0800 11 76 76 |
DDP Credit Suisse Life & Pensions | 0850 11 11 22 |
*Ide o klasickú spoplatnenú pevnú linku so štandardnými sadzbami.
Aký úrok získali vkladatelia na doplnkovom dôchodkovom poistení? (%)
rok | Pokoj Tatry | Stabilita | Credit Suisse | Sympatia Life & Pensions |
2003 | 6,21 | 2,90 | 5,55 | 0,05 |
2002 | 5,10 | 4,00 | 6,60 | 0,05 |
2001 | 4,80 | 4,80 | 5,10 | 0,09 |
2000 | 7,80 | 4,80 | 8,05 | 0,06 |
1999 | 5,10 | 13,11 | 12,00 | 0,14 |
1998 | 11,50 | 9,50 | x | x |
O koľko korún zaplatíte menej na daniach?
Mesačná hrubá mzda | mesačný príspevok na DDP | mesačne na daniach ušetríte |
6 080 Sk | 100 Sk | 12 Sk |
6 080 Sk | 200 Sk | 24 Sk |
6 080 Sk | 210 Sk a viac | 25,20 Sk |
10 000 Sk | 100 Sk | 12 Sk |
10 000 Sk | 300 Sk | 36 Sk |
10 000 Sk | 500 Sk | 60 Sk |
10 000 Sk | 550 Sk a viac | 66 Sk |
15 000 Sk | 500 Sk | 90 Sk |
15 000 Sk | 700 Sk | 130 Sk |
15 000 Sk | 950 Sk a viac | 188 Sk |
20 000 Sk | 500 Sk | 102,50 Sk |
20 000 Sk | 1000 Sk | 227,50 Sk |
20 000 Sk | 1430 Sk a viac | 335 Sk |
30 000 Sk | 1000 Sk | 297 Sk |
30 000 Sk | 1500 Sk | 447 Sk |
30 000 Sk | 2000 Sk a viac | 597 Sk |
Aký bude váš štvrťročný dôchodok z doplnkového dôchodkového poistenia? (v Sk)
*mesačný | Muž | Žena | ||||||
dĺžka sporenia | dĺžka sporenia prísp. | |||||||
10 r. | 15 r. | 20 r. | 25 r. | 10 r. | 15 r. | 20 r. | 25 r. | |
100 | 437 | 837 | 1 425 | 2 273 | 358 | 684 | 1 165 | 1 858 |
200 | 875 | 1 675 | 2 850 | 4 547 | 715 | 1 369 | 2 329 | 3 716 |
300 | 1 312 | 2 512 | 4 275 | 6 820 | 1 073 | 2 053 | 3 494 | 5 574 |
400 | 1 750 | 3 350 | 5 700 | 9 094 | 1 430 | 2 738 | 4 659 | 7 432 |
500 | 2 187 | 4 187 | 7 125 | 11 367 | 1 788 | 3 422 | 5 823 | 9 290 |
600 | 2 624 | 5 024 | 8 550 | 13 640 | 2 145 | 4 107 | 6 988 | 11 148 |
700 | 3 062 | 5 862 | 9 975 | 15 914 | 2 503 | 4 791 | 8 153 | 13 007 |
800 | 3 499 | 6 699 | 11 400 | 18 187 | 2 860 | 5 475 | 9 317 | 14 865 |
900 | 3 937 | 7 537 | 12 825 | 20 461 | 3 218 | 6 160 | 10 482 | 16 723 |
1 000 | 4 374 | 8 374 | 14 250 | 22 734 | 3 575 | 6 844 | 11 647 | 18 581 |
1 100 | 4 812 | 9 211 | 15 675 | 25 007 | 3 933 | 7 529 | 12 811 | 20 439 |
1 200 | 5 249 | 10 049 | 17 100 | 27 281 | 4 290 | 8 213 | 13 976 | 22 297 |
1 300 | 5 686 | 10 886 | 18 525 | 29 554 | 4 648 | 8 897 | 15 141 | 24 155 |
1 400 | 6 124 | 11 724 | 19 950 | 31 828 | 5 005 | 9 582 | 16 306 | 26 013 |
1 500 | 6 561 | 12 561 | 21 375 | 34 101 | 5 363 | 10 266 | 17 470 | 27 871 |
1 600 | 6 999 | 13 398 | 22 800 | 36 374 | 5 720 | 10 951 | 18 635 | 29 729 |
1 700 | 7 436 | 14 236 | 24 225 | 38 648 | 6 078 | 11 635 | 19 800 | 31 587 |
1 800 | 7 873 | 15 073 | 25 650 | 40 921 | 6 435 | 12 320 | 20 964 | 33 445 |
1 900 | 8 311 | 15 911 | 27 075 | 43 194 | 6 793 | 13 004 | 22 129 | 35 303 |
2 000 | 8 748 | 16 748 | 28 500 | 45 468 | 7 150 | 13 688 | 23 294 | 37 162 |
2 100 | 9 186 | 17 585 | 29 925 | 47 741 | 7 508 | 14 373 | 24 458 | 39 020 |
2 200 | 9 623 | 18 423 | 31 350 | 50 015 | 7 865 | 15 057 | 25 623 | 40 878 |
2 300 | 10 061 | 19 260 | 32 775 | 52 288 | 8 223 | 15 742 | 26 788 | 42 736 |
2 400 | 10 498 | 20 098 | 34 200 | 54 561 | 8 580 | 16 426 | 27 952 | 44 594 |
2 500 | 10 935 | 20 935 | 35 625 | 56 835 | 8 938 | 17 110 | 29 117 | 46 452 |
2 600 | 11 373 | 21 772 | 37 050 | 59 108 | 9 295 | 17 795 | 30 282 | 48 310 |
2 700 | 11 810 | 22 610 | 38 475 | 61 382 | 9 653 | 18 479 | 31 446 | 50 168 |
2 800 | 12 248 | 23 447 | 39 900 | 63 655 | 10 010 | 19 164 | 32 611 | 52 026 |
2 900 | 12 685 | 24 285 | 41 325 | 65 928 | 10 368 | 19 848 | 33 776 | 53 884 |
3 000 | 13 122 | 25 122 | 42 750 | 68 202 | 10 725 | 20 533 | 34 940 | 55 742 |
*ide o súčet príspevku zamestnanca a zamestnávateľa
Predpokladom takéhoto dôchodku je každoročné zvýšenie príspevku o 5 percent a ročná výkonnosť poisťovne 5 percent.