11. september a voľby. Silná téma

Amerika bude už zajtra spomínať na obete z newyorských dvojičiek, washingtonského Pentagonu aj všetkých štyroch lietadiel, ktoré pred tromi rokmi uniesli teroristi z al-Káidy.

John Kerry (vľavo) a George Bush. Demokratický kandidát považuje 11. september za Bushovo zlyhanie, prezident sa naopak cíti vďaka udalostiam po tomto dátume sebavedomý. FOTO - REUTERS

Amerika bude už zajtra spomínať na obete z newyorských dvojičiek, washingtonského Pentagonu aj všetkých štyroch lietadiel, ktoré pred tromi rokmi uniesli teroristi z al-Káidy.

Posledné prieskumy hovoria, že väčšina Američanov na útoky dodnes nezabudla, naopak, boja sa ďalších. Spomienky ešte viac oživili zábery zo severoosetského Beslanu. Zúfalstvo prichádzajúce z Ruska mnohým pripomínalo, čo prežili oni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jedenásty september je stále plný emócií a spomienok. Už vopred je však jasné, že tohto roku to bude iné. Nielen preto, že na Ground Zero už začali stavať nové Veže slobody. Nielen preto, že tohto roku sa už rodiny nedostanú až na dno diery, ktorá zostala po Svetovom obchodnom centre a kde skončilo takmer tritisíc ľudských životov.

Sú tu totiž prezidentské voľby. Bush aj Kerry pritom neustále spomínajú terorizmus. Národná bezpečnosť a všetko, čo nasledovalo po 11. septembri, sú hlavnou témou celej kampane. Rodiny obetí sú z toho znechutené. Tvrdia, že politici, najmä Bush, si tragédiu ukradli pre seba, pre svoje politické ciele.

Bush aj Kerry spomienky na útoky naozaj využívajú. Bush nevynechá jedinú príležitosť, aby nepripomenul, ako rozhodne sa teroristom postavil. Ako chránil a naďalej chráni krajinu. Súčasne upozorňuje, že mäkší Kerry by to nedokázal. V tomto bode zašiel zatiaľ najďalej viceprezident Dick Cheney, ktorý v stredu povedal, že s Kerrym na čele krajine hrozia nové útoky.

SkryťVypnúť reklamu

Bush tvrdí, že svet je už bezpečnejší. Opakuje, že al-Káida už nie je tým, čím bývala. Jej lídri síce stále asi unikajú, mnohých dôležitých mužov siete Usámu bin Ládina Američania najmä v Afganistane pochytali. Pre Busha je aj pád režimu irackého diktátora Saddáma Husajna dôkazom zlepšenia.

Ani Kerry však nie je ticho. Opakuje, že 11. september je najlepším príkladom Bushových zlyhaní. Pripomína, ako mala Amerika po útokoch na svojej strane celý svet. Jednotní boli nezvyčajne aj republikáni a demokrati. Bush však dôveru premrhal. Siláckou antidiplomaciou a hlavne Irakom všetko stratil.

V Kerryho očiach svet vonkoncom bezpečnejší nie je. Hlavne Amerika. Bush z nej urobil ešte väčší cieľ ako predtým.

Isté je, že obaja vedia, prečo 11. september tak často spomínajú. Posledné prieskumy denníka The New York Times či agentúry AP totiž zistili, že 11. september je najsilnejší deň v živote väčšiny Američanov. Až 98 percent opýtaných si presne pamätá, čo vtedy robili. Sú to príbehy plné sĺz a strachu. Na toľkých emóciách sa dá stavať úspešná kampaň. Akurát nie je jasné, ktorá verzia 11. septembra lepšie zaberie. Či tá o hrdinskosti a odvážnom boji, alebo tá o chybách a prehrách.

SkryťVypnúť reklamu

Svet by hlasoval jednoznačne proti Bushovi

LONDÝN - Keby amerického prezidenta volili vo väčšine európskych krajín, George Bush si už môže baliť kufre. A čo viac, ani inde na svete by nedopadol oveľa lepšie. Vyplýva to z výsledkov rozsiahleho prieskumu verejnej mienky, ktorý ukázal, že väčšina obyvateľov 35 krajín sveta by dala prednosť kandidátovi Demokratickej strany Johnovi Kerrymu pred súčasným prezidentom Bushom.

Najhoršie skóre dosiahol Bush v Nórsku, kde by ho volilo len sedem percent respondentov, zato jeho rivalovi Kerrymu by odovzdalo svoj hlas 74 percent opýtaných. Ani v Británii by nepochodil oveľa lepšie. V krajine hlavného politického spojenca Washingtonu, by za Georgea Busha hlasovalo len 16 percent ľudí.

Bush by porazil Kerryho len v Poľsku, Nigérii a na Filipínach. Nerozhodný výsledok by na oboch súperov čakal v Thajsku a v Indii. Ale všetkých deväť štátov Južnej Ameriky, ktoré sa zúčastnili na ankete, by dalo prednosť Kerrymu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa analytikov je hlavným dôvodom pre Busha mimoriadne negatívnych výsledkov prieskumu vojna v Iraku alebo americká zahraničná politika ako celok. Väčšina respondentov totiž vyhlásila, že sa ich postoj k USA zhoršil - len v troch štátov došlo k opačnému trendu. (tasr, r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 596
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 719
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 143
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 352
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 874
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 883
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu