BRATISLAVA - Pokus opozície a Slobodného fóra o znižovanie daní sa včera v parlamente nepodaril a ministerstvo financií tak nemusí prerábať návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Vládnym stranám pomohli viacerí nezávislí poslanci, ale aj nejednotná opozícia, hoci ešte pred časom si jej lídri sľúbili vzájomnú podporu.
Sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) mala klesnúť z 19 na 15 percent, učebnice mali byť od DPH oslobodené a na potraviny sa mala znížiť na 10 percent. Klesnúť mala aj spotrebná daň na palivá.
"Rozvrátili by sa verejné financie," reagoval na iniciatívy opozície minister financií Ivan Mikloš. Podľa Mikloša by hrozil vyšší deficit, nárast úrokových mier, zhoršil by sa rating Slovenska, a to by spomalilo ekonomický rast aj zvyšovanie životnej úrovne.
Poslanec Branislav Opaterný (SF) má na odhady ministerstva financií iný názor a odporúča, aby sa škrtalo aj vo výdavkoch. "Tie vyhadzované miliardy do poľnohospodárstva, investičných stimulov a priemyselných parkov, to je nehorázne," povedal.
Včerajšie hlasovanie o daňových zákonoch však vypovedá aj o stave samotnej opozície. Viacerí poslanci HZDS chýbali. Otázku, či to opäť nie je náznak kolaborácie s koalíciou, šéf Smeru Robert Fico nechcel včera komentovať. "Nechcem vstupovať nikomu do svedomia," povedal.
Poslanec HZDS Dušan Jarjabek bol postojom niektorých kolegov zo strany roztrpčený. "Keď príde na lámanie chleba, tak zrazu niektorí poslanci sú neprítomní alebo vyťahujú hlasovacie karty," povedal, majúc na mysli napríklad svoju kolegyňu Danu Podrackú.
"To treba dokázať, nafilmujte to! Ja som ju nevytiahla a neuvedomovala som si, či je vsunutá, alebo vysunutá, vyšla som von, lebo pán podpredseda ma vyvolal," bránila sa Podracká. Neskôr povedala, že mala dôležité stretnutie. Na otázku, či bolo dôležitejšia ako agenda zníženia daní, stroho dodala: "To je moja súkromná vec."
Podľa podpredsedu Milana Urbániho problém bol v tom, že sa hlasovalo skôr ako tradične o jedenástej hodine a on práve prijímal zahraničnú delegáciu.
K návrhom opozície sa nepridali ani viacerí nezávislí poslanci. Fico povedal, že jeho strana urobila všetko, čo bolo v jej silách. "Ak to však skončí v rukách niekoľkých skorumpovaných nezávislých poslancov, tak sa vám skončí akákoľvek možnosť robiť opozičnú politiku."
Nezávislý poslanec Herman Arvay sa pri hlasovaniach zdržal. Podľa neho už pred hlasovaním zistil, že ani opozičné strany sa nevedia stotožniť so zákonmi, ktoré predkladali.
Robert Fico chce "zobudiť" ľudí
Spolu s priateľmi zo Smeru má líder strany Robert Fico ambíciu "zobudiť ľudí", pretože je podľa neho nekaceptovateľné, aby sa prizerali súčasnému spôsobu vládnutia Mikuláša Dzurindu.
Fico hovorí, že v ktorejkoľvek inej krajine by boli státisícové demonštrácie, kde by ľudia protestovali proti sociálnej, školskej či zdravotníckej politike.
Dal prvý oficiálny volebný sľub, že Smer vo vláde zníži DPH na potraviny, učebnice, vzdelanie či lieky.
"Nemyslím si, že by mal zobudiť občanov, on by sa mal zobudiť," hovorí šéf SMK Béla Bugár. Podľa neho by mal Fico povedať, kde na to zobrať, keď chce znížiť dane, inak je nezodpovedný politik.
Minister financií Ivan Mikloš hovorí, že Ficove argumenty sú "trápne" a oficiálne štatistické údaje opakovane dokazujú, že "je obyčajný populistický táraj".
(sp)
Aké boli návrhy na znižovanie daní
Slobodné fórum
* Znížiť sadzbu DPH z 19 na 15 percent.
* Zrovnoprávniť možnosť odpočtu DPH pre podnikateľov, ktorí podnikajú s autami.
* Vrátiť DPH organizáciám vykonávajúcim vedeckovýskumnú a vývojovú činnosť na základe kontraktov s Európskou komisiou.
Smer
* Zníženie DPH na 10 percent pri vybraných druhoch potravín a zníženie spotrebných daní z minerálneho oleja, čo podľa Smeru malo priniesť zníženie cien nafty a benzínu.
Poslanci Smeru Čaplovič a HZDS Jarjabek
* Oslobodiť od DPH učebnice, vysokoškolské skriptá, ostatnú študijnú literatúru, slovníky a encyklopédie.