Alexander Lukašenko. FOTO- ČTK
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vo svojom televíznom vystúpení v utorok večer oznámil, že budúci mesiac usporiada referendum. V ňom sa chce voličov spýtať, či súhlasia, aby sa o prezidentský úrad uchádzal aj tretí raz. Referendum sa bude konať v deň parlamentných volieb, ktoré sa v Bielorusku konajú 17. októbra.
Televízny prejav nebol vopred avizovaný. Informácia, že sa prezident obráti k občanom, zaznela prvýkrát popoludní. Novinári sa však domnievali, že pôjde o vyjadrenie sústrasti obetiam v severoosetskom Beslane - Lukašenko sa na televíznych obrazovkách vyjadruje k udalostiam v susednom Rusku pomerne často.
V prejave potom Lukašenko zdôrazňoval, že za jeho vlády v Bielorusku k žiadnym teroristickým aktom nedošlo. "Vďaka našej vláde panuje v Bielorusku mier a pokoj. Ani jeden Bielorus sa nestal obeťou teroristického činu alebo ozbrojeného konfliktu."
Lukašenko bol prvýkrát za bieloruského prezidenta zvolený v roku 1994 na päťročné funkčné obdobie, v kontroverznom referende v novembri 1996 si však funkciu predĺžil o dva roky. V roku 2001 bol vo voľbách znovuzvolený potom, čo porazil jednotného opozičného kandidáta Uladzimira Hančaryka. Ďalšie voľby sa budú konať v roku 2006.
Lukašenko už pred dvoma rokmi po prvý raz vyhlásil, že uvažuje o zmene ústavy, ktorá umožňuje jednej osobe kandidovať iba dvakrát za sebou. Odvtedy svoj návrh niekoľkokrát zopakoval.
O tom, že Lukašenko si funkčné obdobie predĺži, opozičné médiá špekulovali už dlhšie. Nebolo len zrejmé, akou formou: či vyhlási referendum o predĺžení prezidentského termínu, alebo zruší obmedzenie kandidatúry na dve obdobia.
Zatiaľ nie je jasné, či o výsledku referenda musí rozhodnúť nadpolovičná väčšina všetkých voličov, alebo len tých, ktorí prídu hlasovať. "Bude záležať na tom, či pôjde o referendum, ktorým sa bude meniť ústava, alebo len o bežné referendum," vysvetlila pre Rádio Sloboda predsedníčka Ústrednej volebnej komisie Lidzija Jarmošynová.
Opozícia prezidenta kritizuje, že referendum vyhlásil iba mesiac pred jeho konaním bez toho, aby verejnosť mohla viesť akúkoľvek diskusiu. "Ľudia si nestihnú urobiť vlastný názor," cituje predsedu Bieloruského ľudového frontu Vincuka Viačorku opozičný server Charter 97.org.
Podobne sa Lukašenko zachoval pred referendom v roku 1996, keď si napriek nálezu Ústavného súdu predĺžil funkčné obdobie o dva roky. Vtedy znenie otázok zverejnil iba dva týždne pred konaním referenda.
Mladým Bielorusom sa Lukašenkovo referendum nepáči. V stredu v noci proti nemu demonštrovali. FOTO- REUTERS
Autor: LUBOMÍR GOMBOS pre SME