Rakva s americkou zástavou je v Amerike silným symbolom. Odporcovia Georgea Busha ich niesli počas republikánskeho kongresu koncom augusta pred Madison Square Garden tisíc. FOTO - ČTK/AP
Počet mŕtvych amerických vojakov v Iraku už presiahol tisíc. Len od pondelka ich zahynulo viac než desať. Od skončenia 2. svetovej vojny zomrelo viac Američanov len vo vojnách v Kórei (54 250) a vo Vietname (58 149). Prezidentský kandidát demokratov John Kerry v predvolebnej atmosfére hovorí o "tragickom míľniku" a tvrdí, že "v Iraku by som neurobil inak jednu vec, ale všetko".
Minister obrany Donald Rumsfeld aj predseda zboru náčelníkov Richard Myers v utorok pripustili, že povstalci kontrolujú veľké oblasti centrálneho Iraku, a nie je vôbec jasné, kedy sa podarí ich získať späť, informoval denník The New York Times.
V tejto situácii je neistý aj osud prvých volieb v Iraku naplánovaných na január. Najnovšie je povstanie priamo v Bagdade v šíitskej štvrti Sadr.
V predvolebnej vrave má v Amerike číslovka 1000 v spojitosti s americkými vojakmi silnú symboliku a senátor Kerry to veľmi dobre vie. Vojna v Iraku a vojna s terorizmom sú najsilnejšie témy, kde sa bojuje o víťazstvo vo voľbách. Aj vojna slov o Irak môže rozhodovať.
Oba tábory sa v kampani obviňujú stále tvrdšie, zatiaľ najďalej zašiel v utorok viceprezident Dick Cheney, ktorý postrašil v prípade víťazstva demokratov vo voľbách teroristickým útokom na Ameriku. "Ak (pri prezidentských voľbách) 2. novembra zvolíme zle, nastane nebezpečenstvo, že budeme opäť zasiahnutí," povedal viceprezident.
Republikáni, ktorí stavajú na Bushovi ako na silnom, protiteroristickom vodcovi, tvrdia, že existovalo prepojenie medzi al-Káidou a Irakom.
"Je to najkatastrofálnejšie zo všetkých Bushových chybných rozhodnutí," kritizuje vietnamský veterán Kerry prezidenta Georgea Busha za spôsob, akým vedie vojnu v Iraku. "Bola to jeho voľba. Vybral čas na začiatok tejto vojny, rozhodol, že Amerika bude postupovať sama, a Amerika za to teraz platí," povedal Kerry na zhromaždení v Severnej Karolíne.
Novinka je, že kritizuje aj vysoké náklady na vojnu: "Na účtenke teraz je 200 miliárd dolárov a táto suma stále rastie."
Bush oznámil skončenie hlavných vojenských operácií v Iraku 1. mája 2003, ale väčšina amerických vojakov zomrela až po oficiálnom skončení veľkých bojov v zrážkach s povstalcami a po teroristických útokoch. Minulý mesiac prvýkrát opatrne priznal, že sa prerátal v tom, ako bude vojna prebiehať. "Nepriateľ je stále vynaliezavejší v úsilí destabilizovať krajinu," povedal v utorok generál Myers o povstalcoch, ktorých považuje za veľmi húževnatých.