Maschadov je bývalým plukovníkom sovietskej armády, s ktorou okrem iného okupoval Maďarsko (neskôr nad tým vyjadril ľútosť a Maďarom sa ospravedlnil). Keď ako delostrelec z armády odchádzal, predstavoval si, že dožije v pokoji so svojou ženou Kusamou a deťmi v čečenskej dedine Znamenskoje.
Myšlienka nezávislosti Čečenska ho však strhla. Prezident Džochar Dudajev ho vymenoval za náčelníka svojho generálneho štábu.
Maschadov vyhral prezidentské voľby v roku 1997 úplne oprávnene a boli to najdemokratickejšie a najslobodnejšie voľby, ktoré sa kedy v Čečensku konali. Lenže Maschadov je silný v boji, ale slabučký za písacím stolom. Vie čítať vo vojenských mapách, ale nie je majstrom intríg. Z Čečenska dokázal vypudiť ruskú armádu, ale nevedel si zjednať poriadok medzi vlastnými vojnovými hrdinami. Po vpáde Basajeva do Dagestanu dokonca odišiel k susedom, aby sa im ospravedlnil.
Ďalšiu vojnu s Ruskom niesol psychicky ťažko, ale už nemal na výber. Kremeľ o ňom začal hovoriť ako o teroristovi, ruský prezident Vladimir Putin s ním od začiatku odmietal rokovať a z pôvodne umierneného poctivého dôstojníka si vyrobil radikálneho bojovníka za slobodu.
Dodnes však Maschadov tvrdí, že uprednostňuje rozhovory pred bojom. Odsudzuje terorizmus a priznáva, že časť gerily sa mu nepodriaďuje. S Basajevom síce udržiava korektné vzťahy, spolupracujú a rešpektujú sa, ale školy a nemocnice Maschadov pokladá, ako tvrdí, za nedotknuteľné. A to i napriek tomu, že podľa jeho slov Rusi zabili v Čečensku 40-tisíc detí. PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum