padák.
Genesis zbierala tri roky vo vesmíre, vo väčšej vzdialenosti, ako je od Zeme Mesiac, slnečný vietor. V mikroskopických čiastočkách je podľa vedcov kľúč k poznaniu zloženia Slnka a tiež odhalenie záhady, ako vznikla naša slnečná sústava. Neúspechom pristávacej misie je veľké odhalenie ohrozené. Vedci sa boja, že čiastočky, ktoré sa nachytali na kotúče, sa premiešali. Misia stála 264 miliónov dolárov.
"V každom prípade ich vyberieme von. Z polámaných kúskov to však bude oveľa ťažšie dať dokopy," povedal Roger Wiens z laboratórií v Los Alamos.
Modul vnikol do zemskej atmosféry podľa plánu, o17.55 h nášho času. Nič v tom momente nenasvedčovalo, že by sa akcia nemala podariť. Stredisko Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) by totiž modul do atmosféry nevpustilo a nechalo by ho krúžiť okolo Zeme ďalšieho pol roka.
Genesis v tom momente padala rýchlosťou takmer 40 000 kilometrov za hodinu. Vtedy sa však mal otvoriť prvý padák. Nestalo sa. Modul veľkosti chladničky, ktorý pripomína lietajúci tanier, nič okrem atmosféry nebrzdilo a padal obrovskou rýchlosťou. Vo výške šesť kilometrov nad zemou sa mal otvoriť druhý padák. Ani to sa však nestalo.
V tom čase už NASA vedela, že akcia je pokazená. Kaskadérov na dvoch vrtuľníkoch, ktorých si najala na zachytenie modulu vo vzduchu, preto odvolala. Dlho pripravovaná operácia totiž predpokladala, že piloti chytia Genesis práve za padák.
"Zdá sa, že narazil na zem rýchlosťou asi 160 kilometrov za hodinu," povedal agentúre AP Chris Jones z NASA. Bol to taký náraz, že modul sa zaryl do polovice do piesku. Podľa neho zatiaľ nie je jasné, či sa padák otvoril a potom roztrhal, alebo sa neotvoril vôbec. "Údaje, ktoré sme dostávali, nenaznačovali žiadne problémy."
Napriek neúspechu pri dopade sú vzorky z Genesis prvým prineseným materiálom z vesmíru od začiatku 70. rokov minulého storočia, keď americkí astronauti a sovietski kozmonauti priviezli mesačné skaly.
MATÚŠ KOSTOLNÝ