Moskva vypísala na Basajeva a Maschadova odmenu 10 miliónov dolárov. FOTO - TASR/AFP
Moskva sa po dráme v Beslane snaží správať ako Washington po 11. septembri. Má už svojho Usámu bin Ládina, dokonca dvoch. Sú nimi Šamil Basajev a Aslan Maschadov.
Chce ich zadržať za každú cenu, presnejšie za desať miliónov dolárov. Podobne ako z Bieleho domu aj z Kremľa sa ozýva, že teroristi nebudú pokojne spávať, nech sú kdekoľvek na svete.
Vypísanie odmien za informácie vedúce k chyteniu Maschadova a Basajeva nie je ničím novým. Teraz sa len zvýšila suma.
Znamená to, že ruské bezpečnostné sily už majú jasno, kto je skutočným páchateľom beslanskej masakry. "Predbežné výsledky vyšetrovania smerujú k Maschadovovi," hovorí ministerstvo zahraničia. Maschadovov emisár v Londýne Ahmed Zakajev to však odmieta.
Vinu podľa Rusov nesie aj Šamil Basajev. Dvanásť z 32 teroristov zo školy vraj už zabíjalo v jeho komandách v Ingušsku.
Rusko je pripravené aj na preventívne útoky proti teroristom kdekoľvek na svete. Povedal to náčelník ruského generálneho štábu Jurij Balujevskij. Vraj nasadí všetky prostriedky okrem jadrového útoku. Podľa analytikov generál len tlmočil, čo si myslí prezident Putin.
Podobne ako pri odmenách ani toto nie je nič nové. Moskva už po 11. septembri oznámila, že podobne ako Jeruzalem či Washington je pripravená aj na preventívne útoky.
Moskva ich už dokonca aj uskutočnila. Tento rok napríklad v Katare odsúdili dvoch ruských agentov, ktorí tam zavraždili bývalého čečenského prezidenta Zelimchana Jandarbijeva. Moskva účasť na atentáte odmietla.
Analytici hovoria, že teraz nepôjde o atentáty. Nemyslia si tiež, že Rusko si dovolí nejakú zásadnejšiu akciu v Európe. "Mohli by sa pokúsiť zabiť Zakajeva, ale bola by to diplomatická katastrofa," povedal Roy Allison z britského Kráľovského inštitútu medzinárodných vzťahov.
Malo by ísť o vojenské údery. Prvé na rade by mohlo byť Gruzínsko. Moskva Tbilisi už mesiace obviňuje, že umožňuje Čečenom operovať z priesmyku Pankisi. V hre by tiež mohli byť stredoázijské republiky, silné čečenské skupiny sú aj v Jordánsku či Turecku. V Turecku, členskej krajine NATO, by však podľa analytika Jonathana Eyala, nezaútočil ani "najšialenejší ruský generál".
Severoosetská vláda odstúpi
VLADIKAVKAZ - Vláda Severného Osetska, kde došlo k tragédii v beslanskej škole, podá demisiu. Vláda pravdepodobne podľahla tlaku ulice. Pred jej sídlom včera protestovali tisíce nespokojných ľudí, ktorí sú presvedčení, že ich štát neochránil. Severoosetský prezident Alexander Džasochov povedal demonštrantom, že ministri odstúpia do dvoch dní. Aj on sám vraj zvažuje, že podá demisiu.
(reuters)