V piatich drevených chatách kempu žije trinásť mužov a tri ženy. Ku kempu patrí malé pole, o ktoré sa starajú, chovajú tu domáce zvieratá, kosia a sušia seno. Čo si dochovajú, či vypestujú, je spoločné.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
MARTIN - Už dva roky trvá v Martine boj o verejný kemp bezdomovcov. Ten začalo budovať občianske združenie Proces 3 na súkromnom pozemku jeho predstaviteľa Daniela Diškanca. Mesto prikázalo kemp odstrániť.
Radnica a obyvatelia mestskej časti Priekopa mali ku kempu od počiatku výhrady. Tvrdili, že stavbám chýbajú potrebné povolenia a nie je dodržaný ani odstup do železničnej trate. Nespokojní boli aj obyvatelia susediacich častí mesta a spísali petíciu. Kemp sa napriek všetkému rozširoval a približne 200 bezdomovcov tu našlo trvalý či prechodný pobyt.
Ako uviedla TASR, dôvodom na odstránenie kempu je, že dreveným stavbám chýbajú stavebné povolenia a kemp je v rozpore s verejným záujmom. Ešte minulý rok vyzvala radnica občianske združenie, aby doplnilo dodatočné stavebné povolenia. Podľa nich tak neurobilo, čím porušilo zákon.
Daniel Diškanec z občianskeho združenia Proces 3 pre SME povedal, že zatiaľ nič odstraňovať nebudú: "Podali sme odvolanie na Krajský stavebný úrad v Žiline a čakáme na rozhodnutie. Prekvapilo ma, že mesto hovorí o verejnom záujme. Zatiaľ nám nik z jeho predstaviteľov nepovedal, čím a ako ohrozujeme verejný záujem. Asi tým, že sa zaujímame , ako žijú tí najbiednejší," dodal.
Diškanec si myslí, že mesto nemá žiadnu alternatívu, ako sa o túto skupinu obyvateľov postarať. Azylové domy podľa jeho názoru problém bezdomovcov nevyriešia. "Sú to miesta, kde sa človek môže vyspať či prečkať mrazy, ale nikdy tu nebude mať skutočný pocit domova. My sa o to snažíme, no podporu sme nenašli."
V piatich drevených chatách kempu žije momentálne trinásť mužov a tri ženy. Ďalší prichádzajú a odchádzajú. Stratégiou občianskeho združenia je nielen dať týmto ľuďom strechu nad hlavou, ale aj pomôcť nájsť zmysel života. Ku kempu patrí malé pole, o ktoré sa starajú, chovajú tu domáce zvieratá, kosia a sušia seno. Čo si dochovajú, či vypestujú, je spoločné.
V týchto dňoch medzi nimi vládne neistota. Azylové domy podvedome takmer všetci odmietajú. Potvrdzuje to aj 28-ročná Monika, ktorá prespávala na verejných toaletách. V martinskej Priekope našla po rokoch blúdenia domov. Žije v chatke so svojím priateľom a cíti sa tu spokojná. Ak by kemp nakoniec predsa odstránili, vôbec si nevie predstaviť, kam pôjde.