a financií počítala na celý rok s deficitom 1,166 bilióna forintov.
Keďže sa nedá očakávať, že by rozpočet v ďalších štyroch mesiacoch roku dokázal hospodáriť s nulovým deficitom, celkový deficit za rok 2004 určite prekročí rezortom financií očakávaných 4,6 percenta hrubého domáceho produktu.
Za zvýšený deficit môžu podľa ministerstva nižšie rozpočtové príjmy. Napríklad na dani z príjmu vybrali o 12 miliárd forintov menej, než sa očakávalo. Ministerstvo uvažuje na základe nových čísiel o prehodnotení celoročnej prognózy, ktorú zverejní v polovici mesiaca.
Ďalšie maďarské makroekonomické údaje sú pritom priaznivé. Ekonomický rast by mohol byť v tomto roku podľa ministerstva financií až o 0,4-0,5 percenta vyšší, než je avizovaných 3,5 percenta. Regionálna analytička medzinárodnej ratingovej agentúry Standard and Poor's Beatriz Merino hovorila tento týždeň v Londýne v spojení s Maďarskom o zvyšujúcich sa investíciách a zdravom ekonomickom raste orientovanom na vývoz. Napriek tomu však podľa nej agentúra kvôli deficitu uvažuje o znížení hodnotenia krajiny. Dôvodom opatrnosti je podľa nej hlavne slabá pozícia vlády a blížiace sa parlamentné voľby v roku 2006, ktoré so sebou nesie riziko ďalších rozpočtových výdavkov.
O tom, že Maďarsko nedodrží plánovaný deficit, sa hovorí už niekoľko týždňov hlavne v spojení s ministrom financií Tiborom Draskovicsom. Ten nastúpil do funkcie na začiatku roku a jeho hlavnou úlohou bolo znížiť rekordné deficity vzniknuté v dôsledku rozdávania pred a po parlamentných voľbách v roku 2002.
Pravdepodobný nový premiér Ferenc Gyurcsány odmieta potvrdiť, že bude Draskovics aj v jeho novej vláde. Londýnska pobočka investičnej banky Merrill Lynch napríklad odhaduje deficit za rok 2004 na 5,4 percenta a hospodárenie maďarskej vlády označila za strašné, po Drakovičovom odchode by sa však podľa nej všetko ešte viac zhoršilo.
PETER MORVAY