Európska komisárka pre energetiku Loyola de Palaciová včera neskrývala sklamanie z toho, že vplyv komisie na jadrovú energetiku bude menší, než bol pôvodný zámer komisie. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Komisárka Loyola de Palaciová bola nútená prehodnotiť dva návrhy smerníc po dvoch rokoch neúspešného úsilia presadiť ich v Rade EÚ a v europarlamente. Podnetom pokusu regulovať túto sféru na úrovni únie boli rokovania o vstupe nových krajín a hlavne česko-rakúsky spor o jadrovú elektráreň Temelín.
Najväčším ústupkom komisie je zrušenie termínov, keď mali členské štáty predložiť svoje programy výstavby úložísk jadrového odpadu a dokedy mali tieto úložiská vybudovať. Teraz sa navrhuje, aby štáty iba komisii predložili plány na ich výstavbu, a nie sú pritom stanovené žiadne lehoty. Podľa pôvodného projektu mali štáty vybudovať úložisko na odpad s dlhým polčasom rozpadu do roku 2018.
Česko spolu s ďalšími krajinami a väčšinou poslancov Európskeho parlamentu považovali tento termín za príliš blízky a málo citlivý voči výrazným rozdielom medzi jednotlivými jadrovými štátmi rozšírenej únie. "Samozrejme, viac sa mi páčili pôvodné návrhy, to sa však pri rokovaní stáva," povedala de Palaciová novinárom.
Zdôraznila, že na základnom zmysle oboch smerníc sa nič nemení - je ním utvorenie série povinných postupov vo využití jadrovej energie, ktorými budú viazané všetky členské štáty a ktoré prispejú k priezračnosti a lepšej verejnej informovanosti. "Hlavné je, že pravidlá a štandardy zostávajú povinné pre všetkých rovnako ako jednotný vyhodnocovací systém a pravidelné správy pre Európsku komisiu," povedala komisárka.
Zdôrazňovala, že urobí všetko preto, aby upravený "jadrový balíček" bol schválený do 31. októbra, keď sa skončí jej funkčné obdobie. Prvou smernicou sa únia hlási k bezpečnostným štandardom Medzinárodnej agentúry pre jadrovú energiu a k dohovoru o jadrovej bezpečnosti z roku 1996. Zaväzuje členské štáty, aby na ich dodržiavanie dbali vlastné kontrolné a regulačné orgány pre jadrovú bezpečnosť a aby komisia bola o výsledkoch kontrol pravidelne informovaná.
Komisia teraz vypustila požiadavku, aby členské štáty povinne vytvárali fond na odstavovanie vyslúžilých jadrových elektrární. Postačí, ak vyhlásia, že s tým počítajú. Exekutíva EÚ si ponecháva právo navrhovať spôsob odstavenia v jednotlivých naliehavých prípadoch. Druhá smernica štáty naďalej žiada, aby nakladali s odpadmi podľa najbezpečnejších postupov. Má vzniknúť expertný výbor, ktorý sa bude zaoberať národnými plánmi a postupmi pri likvidácii jadrových odpadov. (čtk)