Napríklad vtedy, ak takýto zamestnanec ochorie. "Dlhší výpadok pracovnej sily musí zamestnávateľ riešiť prijatím ďalšieho zamestnanca na zastupovanie, čím mu vzniká nadbytočná administratívna práca," vysvetľuje Irena Lukácsová z úradu v Galante.
Ak zamestnávateľ chce skončiť pracovný pomer s takýmto zamestnancom, potrebuje k tomu súhlas úradu práce, pridáva sa Andrea Macková z úradu práce v Žiline. Úrad podľa jej slov uprednostňuje záujem zdravotne postihnutého zotrvať v zamestnaní, a preto súhlas s jeho prepustením udeľuje "len vo výnimočných a odôvodnených prípadoch".
František Bruckmayer z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení hovorí, že problémom, a to najmä pre výrobné podniky, je postihnutých umiestniť v prevádzke, kde sa žiada fyzické nasadenie. "Miest v administratívnych zložkách podniku, kde by mohli pracovať, stále ubúda a ubúdať bude."
Spoločnosť OSRAM v Nových Zámkoch sa rozhodla vytvoriť chránenú dielňu. Vedenie spoločnosti podľa Drahomíry Szabovej vyčlenilo výrobu, ktorá poskytne prácu približne 40 ľuďom so zdravotným postihnutím. Projekt sa zatiaľ nepodarilo zavŕšiť, no vraj sa na tom robí.
V žiarskej hlinikárni v súčasnosti pracuje 10 zdravotne postihnutých. "Spoločnosť je s ich prácou spokojná, jeden z nich bol v tomto roku vyhodnotený ako jeden z najlepších zamestnancov," hovorí personalistka Marcela Vlčková.
"Máme poznatky, že niektorí zdravotne postihnutí občania si veľmi vážia svoje zamestnanie a úlohy, ktorými sú poverení, plnia svedomito a často aj lepšie ako ostatní zamestnanci, a to práve kvôli svojmu hendikepu, ako aj sťaženému uplatneniu na trhu práce," potvrdzuje Lukácsová.
(joč)