BRATISLAVA - Vojenská prokuratúra včera podala obžalobu na troch príslušníkov SIS, ktorí podľa nej úmyselne nezabránili možnosti nelegálneho odpočúvania denníka SME a predsedu ANO Pavla Ruska. Kto nelegálne odpočúval a na čí príkaz, sa však zistiť a dokázať nepodarilo.
Šéfa odboru, ktorý mal na starosti odpočúvanie, Ľuboša Koželu, jeho zástupcu Ľuboša Lietavu a pracovníka úradu Milana B. bude súdiť Okresný súd Bratislava II. Zo SIS definitívne odišiel iba Kožela, ostatní dvaja sú dočasne mimo služby. Obvinení sú zo zneužívania právomocí, na súde môžu dostať aj podmienečný trest, pokutu alebo zákaz činnosti.
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová povedala, že všetci traja boli za odpočúvanie zodpovední, vedeli, že systém okrem legálnych odpočúvaní umožňuje odpočúvať a zaznamenávať aj iné telefonické rozhovory, ale "neprijali žiadne opatrenie, aby k nelegálnemu odpočúvaniu nedochádzalo". O poruche systému podľa obžaloby vedeli minimálne od apríla 1999 do 18. decembra 2002.
Vyšetrovanie dokázalo nelegálne odpočutie hovoru medzi redaktorom denníka SME a Ruskom a ďalších "najmenej 11 rozhovorov osôb, ktorých totožnosť zistená nebola, čím došlo k poškodeniu práv týchto osôb".
Vyšetrovanie neukázalo ani to, či o nelegálnom odpočúvaní vedel vtedajší riaditeľ SIS Vladimír Mitro. Mitro svojich podriadených bráni. Podľa neho išlo o originálnu technickú poruchu. "Bude ťažké dokazovať na súde ich úmyselné zavinenie, podľa mňa je to vylúčené," povedal pred pár dňami televízii TA3. Jeho podriadení by ho vraj informovali, keby o tom vedeli. "Vzťahový systém bol tak postavený, že by mi to určite hlásili."
Nahrávka rozhovoru medzi SME a Ruskom podľa Mitra nevznikla v SIS. "Služba ani pána Ruska, ani redakciu SME neodpočúvala," povedal. Prokurátori tvrdia opak.
V kauze vypovedal aj bývalý riaditeľ NBÚ Ján Mojžiš, ktorý aj v rozhovore pre SME povedal, že s nahrávkami sa obchodovalo. Prokuratúra však na nič neprišla. Podľa Mitra je obchodovanie s odpočúvaniami vymyslená vec.
Pavol Rusko o záveroch vyšetrovania v TA3 povedal: "Dosiahlo sa to, čo sa dosiahnuť mohlo, vzhľadom na kvalitu tých, ktorí nechceli, aby sa dosiahlo viac."
Kauza priniesla spory a podozrievanie medzi členmi vlády, minister vnútra Vladimír Palko ju považoval za útok na svoj rezort, v ktorého systéme sa nahrávky našli.
V minulosti minister Palko pre SME povedal, že výsledok vyšetrovania, keď sa podarilo dokázať iba zneužitie právomocí verejného činiteľa, nie je dosiahnutím spravodlivosti. Prokurátorom už dávnejšie vyčítal, že poriadne neskúmali, prečo Peter Tóth, ktorý sa neskôr stal šéfom kontrarozviedky v SIS, poslal anonymne do médií fax a Palka v ňom obvinil, že manipuloval s databázou odpočutí.
Tóth tvrdil, že oznámenie nefaxoval. Prokurátori ho síce obvinili, ale z trestného činu, ktorý zanikol ešte pred začiatkom súdu.
(mož)
Čo hovorí odsek, z ktorého sú obžalovaní
"Verejný činiteľ, ktorý v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho právomoci, potresce sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky alebo peňažným trestom, alebo zákazom činnosti."