BRATISLAVA - Zajacov reformný zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti odmietol výbor pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien. Odporučil ho parlamentu neschváliť.
"Zo zákona nie je jasné, kde, koľko a komu bude pacient platiť. Nie som proti spoluúčasti pacienta, v zákone však musí byť jasne definovaná," povedala členka výboru Mária Sabolová (KDH), ktorá navrhla, aby výbor zákon neodporučil.
Zákon stanovuje prioritné diagnózy, za ktoré pacient priplácať nebude, k týmto diagnózam chýba katalóg výkonov. Katalóg by malo podľa návrhu zákona vydávať ministerstvo zdravotníctva opatrením.
Výbor v pripomienkach navrhol, aby bol katalóg súčasťou zákona. Ministerstvo to neakceptovalo. Podľa Sabolovej je zákon v rozpore s ústavou práve preto, že mu chýba katalógov výkonov. Túto istú pripomienku dal aj legislatívno-právny odbor parlamentu. Jeho stanovisko sa opiera o rozhodnutie Ústavného súdu z mája 2004. Súd vtedy rozhodol, že rozsah základnej starostlivosti musí byť definovaný zákonom.
Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Ottinger na výbore oponoval tým, že schvaľovanie zmien v katalógu výkonov v parlamente je nepružné. "V rokovaniach s politickými klubmi sa dohodlo, že katalóg bude schvaľovať vláda," povedal. Ministerstvo si dalo vypracovať právny názor, podľa ktorého zákon v rozpore s ústavou nie je. Právnikov z legislatívneho odboru parlamentu však nepresvedčilo.
Zásadné stanovisko k šiestim reformným zákonom zaujme až gestorský - zdravotnícky výbor, ktorý názor iného výboru nemusí akceptovať. Zákony by mali byť na programe 21. septembra. Poslanci pochybujú, že zdravotnícky výbor dovtedy stihne vyhodnotiť všetky pozmeňovacie návrhy. Dnes ich je okolo tristo. (dro)
Ako budú o reforme hlasovať
ANO - za
SDKÚ - za
KDH - ešte rokuje
SMK - ešte rokuje
SF - podľa pozmeňovacích návrhov
HZDS - nie
Smer - nie
KSS - nie
Nezávislí - podľa pozmeňovacích návrhov