MNÍCHOV - V Nemecku je to veľká mediálna udalosť. Dnešný proces s údajným slovenským vojnovým zločincom Ladislavom Nižnanským je témou pre seriózne i bulvárne noviny. Aj preto, lebo Nižnanského obhajuje Steffen Ufer, ktorý sa venuje len veľkým procesom a zastupuje iba prominentov.
V budove krajinského súdu v centre mesta dnes začnú súdiť 86-ročného Nižnanského, bývalého veliteľa slovenskej časti obávaného protipartizánskeho komanda Edelweiss. Štátny zástupca ho viní z účasti na masakroch v slovenských obciach Ostrý Grúň a Kľak v januári roku 1945. Za pomoc partizánom boli takmer všetci ich obyvatelia popravení a rozkaz údajne vydal Nižnanský.
Udalosťou sa stalo už januárové Nižnanského zatknutie. Mnohí, ktorí ho poznali, ostali v nemom úžase. "Prekvapilo ma, že vôbec žije a že stále žije v Mníchove," hovorí Agneša Kalinová, bývalá politická komentátorka Rádia Slobodná Európa.
S Nižnanským boli krátko kolegovia v rádiu, kým odišiel do dôchodku. "Bol to veľmi prívetivý pán." Kolegovia o jeho minulosti vedeli, ale väčší význam tomu neprikladali. "Brali sme to ako snahu komunistického režimu zdiskreditovať človeka, ktorý pracuje pre americkú Slobodnú Európu," hovorí Kalinová a naráža na trest smrti, ktorý česko-slovenský súd v roku 1962 Nižnanskému vymeral.
Nižnanský mal 27 rokov, keď po aktívnej účasti v SNP a zajatí súhlasil, že bude spolupracovať s nacistami. Pred súd sa postaví po takmer 60 rokoch a Kalinová si myslí, že je to dôležité, lebo "obete si to zaslúžia". Rovnaký názor má aj reportér českej televízie Nova Stanislav Motl, ktorý od roku 1995 pátral po siedmich nacistických zločincoch. Nižnanského však považuje za najväčší prípad. Sám ho objavil už pred troma rokmi v Mníchove, ako si pokojne užíva dôchodok. Myslí si, že k jeho zatknutiu prispel pád železnej opony, ale aj výmena generácií na mníchovských súdoch.
Aj pre Motla je dôležitejší rozsudok ako samotný proces. "Čakám, že sa dozvieme celkom nové skutočnosti, napríklad, prečo Nižnanského kryl Východ i Západ," hovorí Motl a naráža na Nižnanského minulosť trojitého agenta česko-slovenských, amerických a sovietskych spravodajských služieb.