Obete beslanskej tragédie si uctili ľudia na námestiach aj prezident Putin.
FOTO - REUTERS
MOSKVA - V Moskve na Červenom námestí, ale aj v ďalších ruských mestách sa včera v druhý deň štátneho smútku stretli na demonštráciách proti terorizmu desaťtisíce ľudí. Podľa opozície bola akcia naplánovaná tak, aby pomohla prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Ten v týchto dňoch schytal v domácich médiách nezvyčajne silnú kritiku za nezvládnutie rukojemníckej drámy, pri ktorej v juhoosetskom Beslane zahynulo najmenej 335 ľudí.
"Deti sú naša budúcnosť, chráňme ich" či "Ruské srdcia sú dnes v Beslane" písali ľudia na transparenty v Moskve.
V Beslane včera ďalej pochovávali - po vytrvalom daždi sa zúfalí rodinní príslušníci šmýkali v bahne. Nové hroby pribudli na každom metri, za nimi hĺbil jamy veľký bager. V Osetsku sa chystali aj demonštrácie proti Ingušom, ktorým Oseti pripisujú účasť na tragédii.
V Moskve bolo na zaplnenom námestí podľa odhadu ITAR-TASS viac než 130 tisíc ľudí. Mnohí mávali ruskými štátnymi vlajkami so smútočnými páskami, niektorí mali na rukávoch čierne pásky, iní priniesli pravoslávne ikony. "Plačem už toľko dní a prišla som, aby som pocítila, že sme skutočne jednotní," povedala účastníčka demonštrácie Viera Danilinová.
Akciu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, účastníci museli prísť s niekoľkohodinovým predstihom, aby stihli prejsť bezpečnostnými rámami. V Jaketerinburgu na Urale sa na zhromaždení stretlo asi 20-tisíc ľudí, televízia ukázala zábery aj z tisícového sprievodu v ďalekom Vladivostoku.
Okrem príspevkov odsudzujúcich teroristickú akciu vyzývali známe osobnosti aj na podporu prezidenta Putina. "Len pod vaším (Putinovým) vedením mohutný ruský národ zvíťazí," zaznelo z tribúny.
Webová stránka Gazeta.ru demonštráciu komentovala slovami, že "niet pochýb, že jej organizátori prejavia solidaritu nie s obeťami teroristických aktov, ale s prezidentom Putinom." Liberálna politička Irina Chakamadovová rádiu Echo Moskvy povedala, že "zhromaždenie bude zrkadliť len štátnu ideológiu".
Holandsko, ktoré momentálne predsedá Európskej únii, včera prostredníctvom svojho šéfa diplomacie opäť požiadalo Rusko, aby informovalo o priebehu rukojemníckej krízy. Holandský minister Bernard Bot nevedel ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova zastihnúť telefonicky, a tak mu poslal list. Na prvú žiadosť o vysvetlenie, ako došlo k tragédii, reagovalo Rusko v piatok podráždene. Francúzsko v pondelok vyjadrilo Rusku solidaritu, ale premiér Jean-Pierre Raffarin sa tiež vyslovil za dôkladné vysvetlenie zásahu.
Dokonca aj zvyčajne silne proprezidentské ruské médiá kritizujú priebeh záchrannej akcie. Problémy majú po Beslane aj zahraniční novinári, ktorí robili reportáže priamo na mieste. Ruské úrady zadržali dvoch gruzínskych novinárov a reportéra televízie al-Arabíja. (mch, čtk, reuters)
Putin: So zabijakmi detí vyjednávať nebudeme
LONDÝN - Ruský prezident Vladimir Putin trvá na tom, že medzi ruskou politikou v Čečensku a Beslanom neexistuje spojitosť.
Nezamýšľa ani vyjednávať s čečenskými separatistami, ktorých v rozhovore pre britský denník The Guardian označil za "zabijakov detí". Ak si západný svet stanovil na rokovanie s teroristami svoje hranice, prečo by malo Rusko rokovať s ľuďmi, ktorí zabíjajú deti, povedal Putin. "Opravte ma, ak sa mýlim, ale Margaret Thatcherová, s ktorou som sa stretol viac než jedenkrát, raz povedala: 'Človek, ktorý vyjde na ulicu zbíjať iných ľudí, musí byť zabitý'."
"Putina nikdy neuvidíme, ako sa za rokovacím stolom pokúša o politické urovnanie (čečenskej otázky)," povedal včera v Londýne jeden z lídrov umiernených čečenských separatistov Achmed Zakajev, ktorý žije v britskom azyle a kritizoval Západ za podporu, ktorú poskytuje ruskému prezidentovi.
Na otázku týkajúcu sa porušovania ľudských práv v Čečensku ruskými jednotkami Putin pripustil isté zlyhania, podobne ako u Američanov v irackom väzení v Abú Ghrajbe, ale nešlo o nariadenia z najvyšších miest. "Vojna vytvára strašné procesy, ktoré majú svoju vlastnú logiku."
Boj Čečenska za nezávislosť považuje za hlavnú súčasť stratégie čečenských islamistov, ktorí chcú s pomocou zahraničných fundamentalistov rozvrátiť celé južné Rusko a rozpútať nepokoje medzi moslimami v iných častiach krajiny. "Moslimovia žijú pozdĺž Volgy, v Tatarstane i Baškortostane. Čečensko nie je Irak. Nie je to ďaleko. Všetko je to o územnej celistvosti Ruska," povedal Putin.
(čtk)