FOTO - INOK
Kurátormi výstavy s názvom Osvienčim sú predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavel Frankl a publicista Peter Getting. Podľa nich bola jedným z hlavných dôvodov realizovania projektu aj zarážajúca neznalosť verejnosti o tejto bolestnej kapitole druhej svetovej vojny napriek tomu, že z Osvienčimu do Žiliny je menej kilometrov než do Bratislavy.
"Na vernisáži sa zúčastnia aj členovia našej obce, z ktorých niektorí prežili Osvienčim na vlastnej koži. Tým, že výstava zostane v múzeu ako stála expozícia, bude prístupná širšej verejnosti i pre školské exkurzie. Fotografie budú mať popisy a okrem toho bude výstavu dopĺňať aj doplňujúci text k tejto tematike," povedal Pavel Frankl.
Myšlienka výstavy vznikla po prvej návšteve fotografov Marcela Huljaka a Stana Michalíka v Osvienčime. Autori dokumentujú aj Slovenskú národnú expozíciu v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau v Osvienčime s názvom Tragédia slovenských Židov, ktorá sa venuje holokaustu na území vojnového Slovenského štátu. Priestor žilinskej synagógy bol zvolený úmyselne: "Po rozhodnutí, že výstava zostane naďalej stálou expozíciou, ktorá by mala byť určená aj menej zasväteným návštevníkom, sme po polročnom odstupe navštívili Osvienčim druhýkrát a doplnili sme súbor o ďalšie fotografie, aby sme podali ucelenú výpoveď," dopĺňa Marcel Huljak.
Výstava je nainštalovaná priamo na laviciach v mužskej časti synagógy, čo podľa kurátorov symbolicky naznačuje, prečo sú dnes tieto miesta nezaujaté. Verejnosti bude prístupná v piatky a nedele v popoludňajších hodinách.
(kul)