Hral so zašitými dolármi v nohaviciach

Tréningy hokejového tímu Slovenska v hale Air Canada Centre na Svetovom pohári sleduje v týchto dňoch aj popradský rodák PETER IHNAČÁK (47 r.). V Toronte je doma od roku 1982, keď ako čs. reprezentant emigroval z majstrovstiev sveta vo Fínsku. V NHL ...

Peter Ihnačák na tréningu tímu Slovenska v torontskej hale Air Canada Centre. FOTO - AUTOR


Tréningy hokejového tímu Slovenska v hale Air Canada Centre na Svetovom pohári sleduje v týchto dňoch aj popradský rodák PETER IHNAČÁK (47 r.). V Toronte je doma od roku 1982, keď ako čs. reprezentant emigroval z majstrovstiev sveta vo Fínsku. V NHL odohral osem sezón v jednom drese miestneho klubu Maple Leafs a so 66 bodmi (28 gólov + 38 asistencií) dodnes drží klubový rekord pre nováčika s najväčším počtom bodov zo sezóny 1982/83. V NHL si celkove zapísal 417 zápasov a 267 bodov (102 gólov + 165 asistencií).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aktívnu kariéru ste zakončili pomaly už ako štyridsiatnik v Nemecku, kde sa vám neskôr darilo aj ako trénerovi. Čomu sa venujete v Kanade?


Viac-menej oddychujem. Občas si s partiou bývalých hráčov zahrám v turnaji veteránov. Priateľ, ktorý vlastní malú hokejovú halu na predmestí Toronta, mi ponúkol prácu manažéra i trénera pre mládež. V každom prípade zostanem pri hokeji. V rozbehnutej sezóne pravidelne chodím na zápasy tímu Maple Leafs. Pre bývalých hráčov je v hale vyhradená lóža s dvadsiatimi miestami.



Čo by vás lákalo robiť pri hokeji?


Práca skauta pre klub NHL. Poslal som už ponuku niektorým klubom. Problém je v tom, že pred avizovaným štrajkom v NHL v kluboch v týchto týždňoch, mesiacoch skôr znižujú stavy zamestnancov, než aby ho rozširovali.

SkryťVypnúť reklamu


Vášho osemnásťročného syna Briana draftoval v tomto roku Pittsburgh Penguins. Pôjde v NHL v otcových šľapajach?


To je vo hviezdach. Chlapec má talent, hokej ho baví. Je pravák, ako som bol ja, ale iný typ útočníka - lepšie korčuľuje, má šikovné ruky. Ja som bol na ľade skôr bojovníkom. Brian hrá za college v Providence, kde študuje druhý rok psychológiu. Vlani sa stal najlepším nováčikom súťaže i najlepším strelcom mužstva. Tohto roku nastúpil do sezóny s novou motiváciou, chcel by v produktivite dosiahnuť 50 bodov. Tak by sa ešte viac priblížil k NHL, neskôr by mohol nastúpiť do kempu v Pittsburghu. Mužstvo Penguins nepatrí v NHL medzi bohaté, a na druhej strane dáva priestor mladým hokejistom. Na college berie štipendium, inak by ma škola stála každý rok 50 000 dolárov. Štúdium je štvorročné a v prípade, že by získal zmluvu s klubom Penguins, musel by si školu platiť.

SkryťVypnúť reklamu


Do Kanady ste emigrovali pred 22 rokmi. Spomeniete si ešte na šampionát v Helsinkách, kde ste hrali so zašitými dolármi a pasom v hokejovom výstroji?


Dnes je to na zasmiatie, ale vtedy mi nebolo všetko jedno. Na turnaji Izvestijí v Moskve sa v roku 1981 darilo nášmu útoku s Vincom Lukáčom a Igorom Libom, a tak nás tréner Luděk Bukač nominoval na svetový šampionát vo Fínsku. Mal som so sebou asi tisíc dolárov a pripravený aj druhý pas, keďže originál sme podľa zvyku hneď po prílete na letisku odovzdávali vedúcemu výpravy. Kamaráti ma upozornili, aby som si peniaze a doklady nenechával v hotelovej izbe, počas tréningu nám v nej snorili tajní agenti z našej výpravy a hľadali podozrivé veci. A tak som si doláre s pasom zašil do hokejových nohavíc, v ktorých som trénoval a hral zápasy na majstrovstvách sveta. Ešteže mi ich v zápase v osobnom súboji žiadny zo súperov hokejkou nerozpáral - to by bolo divadlo v plnej hale. Takto som odohral aj môj posledný reprezentačný duel so Švédskom, remizovali sme 3:3, a na druhý deň po tréningu ma brat, ktorý už žil v Amerike, odviezol loďou do Göteborgu. Zo Švédska som zamieril do Toronta.

SkryťVypnúť reklamu


V tom čase to Európania v NHL asi nemali také ľahké ako dnes.


Veru tak. Do NHL som vstupoval s obavami, či sa uchytím. V mužstve som bol jediný Slovák a tuším len traja sme boli z Európy. Tréneri a funkcionári preferovali domácich zámorských hokejistov. Dostal som trojročnú zmluvu a drel som do úmoru, aby som si udržal miesto v tíme.



O tri roky vás nasledoval mladší brat Miroslav. Mal to v novom pôsobisku jednoduchšie ako vy?


Vôbec nie. V tom čase patril v Košiciach k najlepším strelcom československej ligy, pripravili mu tu bombastickú reklamu. Miro sa od začiatku ocitol pod veľkým tlakom médií. No keď prišiel do Toronta, začal mať pre zmluvu problémy s majiteľom klubu, nedostal v mužstve poriadnu šancu. Tréneri s ním nemali trpezlivosť. Miro nemal skúsenosti so zámorským hokejom a potreboval čas, aby si zvykol. Hrali sme v NHL v jednom útoku len málo, potom pôsobil v nižšej súťaži.

SkryťVypnúť reklamu


V Toronte sídli Sieň slávy NHL, no klub Maple Leafs získal Stanley Cup naposledy v roku 1967. Aký je záujem fanúšikov o hokej?


Obrovský. Ja som hral ešte v starej Maple Leafs Garden, v roku 1999 dali v centre mesta do užívania novú 19-tisícovú halu Air Canada Centre. Vyše deväťdesiat percent vstupeniek v sezóne vypredajú pre permanentkárov, do voľného predaja sa dostane pred zápasom vari len dvetisíc lístkov. Pritom do spodného radu k mantinelu stojí vstupenka okolo dvesto dolárov. Dá sa povedať, že do hľadiska sa dostanú len šťastlivci. Iste by mi to potvrdil aj Trenčan Robo Švehla, ktorý tu pôsobil v sezóne 2002/03 a svojimi výkonmi urobil slovenskému hokeju veľmi dobré meno.



Pred dvoma rokmi ste boli jedným z kandidátov na trénera reprezentácie Slovenska. Neľutujete, že ste v tom čase zaváhali?

SkryťVypnúť reklamu

Neľutujem. Necítil som sa na dôležitú funkciu dosť zrelý.



Ako sa vám pozdávali výkony našej reprezentácie na Svetovom pohári?


Videl som v základnej skupine zápasy s Kanadou a s Ruskom. Mužstvo sa zakaždým dopustilo chýb v obrane a pomohlo tak súperovi k víťazstvu.



Akú šancu má Slovensko proti favorizovanej Kanade vo štvrťfinále?


Ak sa vyvaruje spomínaných chýb a mužstvu sa podarí vsietiť rýchly gól či dva ako naposledy v prípravnom zápase v Ottawe, nevylučujem prekvapenie. Treba vidieť, že hráči Kanady sú pod veľkým psychickým tlakom - tu sa berie len prvenstvo. Už sa teším na ten zápas.



Autor: ONDREJ GAJDOŠ, Toronto

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 257
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 706
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 039
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 146
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 932
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 830
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu