Po revolúcii má každý človek možnosť slobodne si vybrať lekára aj nemocnicu. Ako sa v tom však vyznať? Pacienti totiž nemajú k dispozícii dostatok informácií o kvalite lekárskych pracovísk. Rozdiely však medzi nemocnicami sú a vyplatí sa hľadať vhodné pracovisko.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Môžeme si vybrať chirurga?
Aj keď už si môžeme v nemocnici "prikúpiť" všeličo, naši pacienti si zatiaľ nemôžu oficiálne zaplatiť za to, že si zvolia lekára, ktorý ich bude operovať.
Takisto si nemôžeme "kúpiť" ani konziliárne vyšetrenie viacerých odborníkov na vlastnú žiadosť, ak máme pocit, že liečba neprebieha, ako by mala.
MUDr. Alexandra Bražinová, spoluautorka Charty práv pacientov: "Voľba operatéra málokde na svete patrí medzi základné práva pacientov a za túto výsadu si musia priplatiť alebo to vyplýva z ich súkromného poistenia. Vo väčšine krajín však o operačnom pláne rozhoduje prednosta kliniky alebo primár oddelenia. Vo vyspelých krajinách väčšinou databázu lekárov a zariadení, z ktorých si pacient vyberá, určuje jeho zdravotná poisťovňa. Pacient si ju preto volí najmä podľa toho, s akými odborníkmi a zariadeniami má uzavreté zmluvy."
Môžeme si vybrať spôsob znecitlivenia či uspania?
Moderné spôsoby anestézie využívajú aj tzv. spinálnu či lokálnu anestéziu, pri ktorej je možné s pacientom normálne komunikovať alebo ho na jeho požiadanie ľahko uspať. Môže o ňu pacient požiadať?
MUDr. Peter Janko, anestéziológ: "Hoci som sa na stáži na súkromnej detskej klinike v USA stretol s tým, že dieťa dostalo na výber, či si želá anestéziu s čokoládovou, alebo vanilkovou vôňou, myslím, že nikde na svete si pacient sám nevyberá, aký spôsob anestézie dostane. Môžeme spolu s pacientom skonzultovať, či by bolo vhodnejšie použiť lokálne znecitlivenie, ale o konečnej voľbe vždy rozhoduje lekár. Je to výsostne individuálne u každého pacienta, rozhoduje sa na základe laboratórnych a ďalších predoperačných vyšetrení, na základe osobného rozhovoru a úlohu môže zohrať aj mnoho iných faktorov. O bezbolestný pôrod s epidurálnou anestéziou však môže požiadať každá rodička."
Môžeme si vybrať spôsob operácie?
Ak máme naplánovanú operáciu žlčníka a želáme si namiesto veľkej jazvy len tri malé bodky na bruchu, môžeme, ale aj nemusíme uspieť.
MUDr. Rudolf Hrčka, primár interného oddelenia petržalskej nemocnice: "Rozhodnutie o tom, akým spôsobom by sa mala cholecystektómia, operačné odstránenie žlčníka, robiť, by mal pacient nechať na odborného lekára. Sú totiž situácie, keď je vhodnejšie vykonať tento zákrok klasickým spôsobom. Ak sa to pacientovi vysvetlí, obvykle to pochopí a nenástojí na laparoskopii. Ak sa mu dôvody lekára nepozdávajú, má možnosť konzultovať tento problém aj s inými lekármi a rozhodnúť sa potom podľa toho. Je pravda, že väčšinu cholecystektómií je už dnes možné vykonávať laparoskopicky. Možno práve preto vzniká dojem medzi verejnosťou, že to platí na sto percent a ak sa im navrhuje klasický postup, tak to považujú za neobvyklé. Spomínam si na začiatky, keď sme museli pacientom vysvetľovať, prečo by sa mali nechať operovať laparoskopicky. Je to vývoj. Obidve metodiky majú svoj význam. Rozhodnutie, ktorú použiť, je však najvhodnejšie nechať na lekára."