
Temelín - po dlhom čase ďalšia dohoda. FOTO - TASR/AP
Česká republika a Rakúsko sa vo štvrtok s pomocou Európskej komisie (EK) dohodli na riešení sporu o jadrovú elektráreň Temelín. Táto „dohoda o dohode“ je v spore o technické parametre Temelínu, ktorý sprevádzali silné emócie a veľká aj „malá“ politika, veľmi dôležitá.
Štvorstránkový dokument nazvaný „uzavretie procesu z Melku a ďalšie kroky“ vypočítava bod po bode, ako bol splnený protokol z Melku z minuloročného decembra. Pripomína, že hoci sa nepodarilo dohodnúť na všetkých technických veciach, účastníci sa zhodli, že ciele vytýčené v Melku boli dosiahnuté.
Česká republika sa zaviazala, že odstráni sedem bezpečnostných nedostatkov tak, ako to požadovalo Rakúsko. Podľa včerajšieho Zemanovho vyjadrenia tieto úpravy majú stáť okolo 100 miliónov českých korún, denník Mf Dnes uviedol sumu až 10 miliárd.
Česko sa tak priblížilo k uzavretiu kapitoly energetika, ktorá bola doteraz pre Temelín zablokovaná. Zaplatilo za to však cenu – ak 14 členov EÚ vyjadrí s poslednou česko-rakúskou dohodou súhlas, bude mať ČR v záväznej dokumentácii sprevádzajúcej zmluvu o vstupe do EÚ dodatočnú povinnosť, čo ju vystaví rakúskemu tlaku.
Viedeň veľmi stojí o to, aby bol protokol o Temelíne pripojený k zmluve, čo by umožnilo prípadné české záväzky vynucovať cez Európsky súdny dvor. Praha sa, naopak, zrejme spolieha, že sa to nepodarí v ostatných členských štátoch presadiť.
V otázke Temelína nešlo len o dva susedné štáty s odlišným pohľadom na jadrovú energetiku, ale aj o budúcnosť jadrovej energetiky v štátoch Európskej únie. Rakúšania totiž požadovali, aby sa záverečný protokol dohody stal súčasťou medzinárodného práva. To sa im napokon nepodarilo. Komisár Günter Verheugen, ktorý usmerňoval rokovania premiéra Miloša Zemana a rakúskeho kancelára Wolfganga Schüssela, na záver zdôraznil, že tento protokol nezaloží novú európsku právnu normu vytvorenú ČR a Rakúskom: bude záväzný len pre tieto dve krajiny. Jeho dôraz na tento výklad potvrdil, že práve o tomto sa počas 10-hodinovej diskusie najviac rokovalo. Temelín tak zostal len českou „záťažou“, ktorú si so sebou ďalej povlečie pri prístupových rokovaniach o vstupe do EÚ.
„Zámerom oboch strán je, aby sa dohoda mohla stať vo forme protokolu súčasťou zložky sprevádzajúcej prístupovú zmluvu. To bude možné potvrdiť, až keď sa vyjadria ostatné členské štáty. Predpokladám, že budú spokojné s týmto riešením,“ vysvetlil Verheugen. Komisár oznámil, že EK predloží členským štátom návrh spoločnej pozície voči ČR v kapitole energetika s odporučením ju uzavrieť. (mch, čtk)