
FOTO TASR/AP
ISLAMABAD, BONN - Štvrtý deň rokovaní medzi afganskými frakciami o budúcom usporiadaní krajiny sa včera niesol v nemeckom Bonne v znamení sporov okolo zloženia dočasnej vlády a parlamentu. Jednotliví účastníci rokovaní predložili vlastné zoznamy členov dočasných orgánov. Podľa nemenovaného európskeho predstaviteľa tak Severná aliancia ešte neurobila pre spory vo vlastných radoch. Významný pokrok nebol dosiahnutý zatiaľ ani v otázke síl, ktoré by mali zaisťovať bezpečnosť v krajine, keď sa v Kábule dočasné orgány ujmú svojej funkcie. Napriek sporom sa však podľa zdrojov blízkym rokovaniam dá očakávať dosiahnutie dohody v priebehu dnešného dňa.
Spory ilustruje aj odchod paštunského zástupcu Severnej aliancie Hadžiho Abdula Kádira, guvernéra východoafganskej provincie Nangahár, z dôvodu príliš malého zastúpenia väčšinového afganského paštunského etnika na rokovacom procese.
O moc v dočasnej 20-člennej vláde a 200-člennom parlamente by sa dva roky mali deliť štyri frakcie - Severná aliancia, rímska sk upina podporujúca bývalého kráľa Záhira Šáha a dve menšie exilové skupiny. Šéf aliancie Burhánuddín Rabbání (na snímke TASR/AP) včera vyjadril pochybnosti k niektorým bodom prijatým predtým na bonnskej konferencii. Podľa neho by do dočasnej rady (ktorá by suplovala parlament) nemali byť dosadení členovia afganských frakcií, ale o jej zložení by sa malo rozhodnúť v ľudovom hlasovaní tak o dva mesiace.
Podľa OSN je to prikrátky čas na pripravenie volieb, ktoré by mali nasledovať až o dva roky, pričom na jar by malo byť zvolané tradičné kmeňové zasadanie Loja Džirga. Rabbání zároveň vyhlásil, že by v Afganistane malo byť rozmiestnených najviac 200 zahraničných príslušníkov mierových síl. Neskôr však Rabbání uistil OSN, že bude rešpektovať akúkoľvek dohodu dosiahnutú na bonnských rokovaniach. Severná aliancia neskôr označila Rabbáního vyjadrenia ako jeho osobný názor, ktorý nesúvisí so stanoviskom delegácie.
Vyslanie medzinárodných mierových zborov do Afganistanu je v tejto chvíli predčasné aj podľa Bieleho domu. Podmienky na ich vyslanie budú podľa hovorcu Bieleho domu Ariho Fleischera splnené, keď „bude ako výsledok rokovaní (v Nemecku) sformovaná štruktúra afganskej vlády“.
Americké lietadlá včera opäť bombardovali Kandahár, ktorý s blížiacou sa pozemnou ofenzívou masovo opúšťajú jeho obyvatelia. Paštunský veliteľ Hamíd Karzaj, ktorý vedie rokovania o kapitulácii Kandaháru, vyhlásil, že sa táto posledná bašta Talibanu a al-Káidy s najväčšou pravdepodobnosťou skoro vzdá.
Severná aliancia zadržala Ahmada Umara Abdar Rahmána, významného člena al-Káidy. Potvrdil to hovorca amerického tlačového strediska v Pakistane Kenton Keith. Ide o syna slepého šacha Umara Abdar Rahmána, odsúdeného v roku 1996 v USA na doživotie za účasť na bombovom útoku proti Svetovému obchodnému centru v New Yorku z roku 1993.
(čtk, tasr, reuters)