
George Harrison z roku 1976. FOTO - ČTK
George Harrison zomrel. Správa, ktorá so svojou krutosťou zasiahla celý svet. Britská kráľovná Alžbeta II. sklonila hlavu a dojato si zotrela slzu. Pred liverpoolskou radnicou včera zaviala britská vlajka na pol žrde. V múzeu Beatles, ale aj na iných miestach tohto prístavného mesta vystavili kondolenčné knihy a hrala sa hudba na pamiatku najtichšieho ex-Beatla.
Gitarista, ktorý dodal nesmrteľné čaro kapele v podobe rokenrolu s nádychom mystiky, skonal vo veku 58 rokov. Súboj s rakovinou prehral vo štvrtok v dome priateľov v Los Angeles. „Odišiel s jednou myšlienkou - majte sa navzájom radi,“ povedal dlhoročný priateľ De Becker agentúre AP. Až do konca boli pri ňom jeho manželka Olivia a syn Dhani.
Hodiny gitary Lennonovi
George Harrison sa narodil ako najmladší zo štyroch synov predavačky a šoféra autobusu. Až na liverpoolskej strednej škole pod vplyvom Lonnie Donegana založil skifflovú skupinu Rebels. V roku 1958 ho starší spolužiak Paul McCartney priviedol do kapely Quarrymen, ktorú viedol spolu s Johnom Lennonom. Je všeobecným tajomstvom, že práve George Harrison učil mladého Lennona hrať na gitaru.
„Keď som s ním začal hrať, vôbec to nevedel. Mal malú gitaru s tromi strunami, ktorá vyzerala ako bendžo,“ spomínal Harrison na prvé skúsenosti v Quarrymen. „Pridal som mu tri struny a ukázal všetky akordy. Od úplných začiatkov sme boli s Johnom dobrí priatelia.“
Outsider Beatles
Aj keď mu ako prvému z liverpoolskej štvorice vydali skladbu na platni už v roku 1961 (inštrumentálka Cry For A Shadow/spoluautor Lennon), na prvých štyroch albumoch Beatles mal iba jedinú Don‘t Bother Me.
Záujem o sitar, náhodne vyvolaný v roku 1965 počas nakrúcania filmu Help!, ho priviedol k indickej hudbe a pričinením prvej manželky Patricie Boydovej i k orientálnym náboženstvám. Modelku Patti spoznal počas nakrúcania filmu Ťažký deň, v roku 1966 sa zobrali a v čase rozpadu Beatles sa po jej afére s Claptonom aj rozišli.
Vrcholom Harrisonovej tvorby v rámci Beatles boli jeho piesne na albume Abbey Road (1969), na ktorom sú podľa mnohých najlepšie nahrávky Beatles. Frank Sinatra označil Something za najlepšiu milostnú pieseň posledných päťdesiatich rokov. Na singli dostala na A strane prednosť pred skladbami Lennona a McCartneyho.
Počas existencie Beatles po prvý a posledný raz. To už bol ale George duchom mimo najslávnejšej kapely. „Museli ste nahrať päťdesiatdeväť Paulových piesní, aby si vypočul jednu vašu,“ spomínal neskôr. Pre Beatles skomponoval 22 piesní.
„Nikdy nebolo pochýb o tom, že kapela Beatles sa zničila sama,“ napísal v knihe I, Me, Mine. O niekoľko rokov neskôr pre The Daily Telegraph povedal: „Mali sme čas na život: roky sme sa smiali.“
Výhry a pády
Z tieňa Lennona a McCartneyho vystúpil Harrison po rozpade skupiny v roku 1970. Ešte v tom roku nahral sólový trojalbum All Things Must Pass, ktorý mal úspech. Singel My Sweet Lord sa umiestnil na prvom mieste hitparád vo viacerých krajinách, no jeho podobnosť s hitom skupiny Chiffons He‘s So Fine sa stala predmetom súdneho sporu, ktorý Harrison prehral. Musel zaplatiť vyše pol milióna dolárov.
O rok neskôr zorganizoval s indickým sitaristom Ravi Šankarom úspešné koncerty pre Bangladéš, postihnutý vojnou a hladom. Z dvoch koncertov v newyorskej Madison Square Garden vznikol trojalbum ocenený cenou Grammy ako album roku.
Záujem o východné náboženstvá však nepriaznivo poznamenal Harrisonovu ďalšiu platňu Dark Horse (1974). Prílišná mystika nenašla u poslucháčov odozvu. O dva roky neskôr vybudoval vlastnú nahrávaciu značku Dark Horse, no ani ona nezaznamenala úspech.
Na sólovej dráhe sa už Harrisonova sláva nikdy nedotkla legendárnych Chrobákov, hoci spolupracoval aj s takými osobnosťami ako Roy Orbison, Bob Dylan či Tom Petty. Do svetových rebríčkov sa ešte vrátil singlom Got My Mind Set On You z albumu Cloud Nine (1987).
Rok 2001
Vždy chcel byť viac hudobníkom ako hviezdou. Harrisonov zmysel pre humor dopĺňal Lennonovo filozofovanie a komiksový výzor Ringa Stara. Na prvom nahrávaní s Georgeom Martinom sa producent opýtal mladých hudobníkov, či sa im niečo aj nepáčilo. „Nuž, najmä vaša kravata,“ odpovedal Harrison, ktorý je aj autorom mena Arthur pre beatlesácky účes. Žarty si robil aj z vlastnej smrteľnosti. Novú skladbu Hores to the Water datoval ako RIP Ltd 2001.
ĽUDO PETRÁNSKY