BRATISLAVA, MOSKVA - Záväzné ponuky v privatizácii 49 percent Transpetrolu, jediného domáceho prepravcu ropy, včera podali iba dve spoločnosti. Podľa dostupných informácií by nimi mali byť Slovnaft a ruský Jukos. „Môžem potvrdiť, že komisia našu ponuku akceptovala,“ povedal pre SME Boris Brodno, viceprezident Jukosu.
Informáciu o dvoch záujemcoch potvrdilo aj ministerstvo privatizácie. „Komisia o pol tretej popoludní zasadla s cieľom posúdiť predložené ponuky. V stanovenom termíne, teda do jednej, boli predložené dve záväzné ponuky,“ priblížil včerajšie udalosti hovorca rezortu Róbert Merva. Komisia odporučí najvhodnejšieho investora ministerke privatizácie Márii Machovej asi až budúci týždeň.
Ďalší traja uchádzači v užšom výbere - ruské spoločnosti Rosnefť a Surgutneftegas, ako aj americký koncern Texaco svoje definitívne ponuky napokon nedoručili. Ponuku nepredložila Česká rafinérska, ktorá je po Slovnafte najviac zainteresovaná na ruskej rope. Jej akcionári pred časom odhlasovali, že o Transpetrol sa firma uchádzať nebude napriek plánom dovážať v budúcnosti cez ropovod Družba kaspickú ropu.
S príchodom nového investora by sa mala obnoviť prevádzka ropovodu Adria, ktorý nás spája s Maďarskom a Balkánom. Slovnaft aj Jukos budú v prípade získania podielu v Transpetrole uvažovať aj o doprave ropy cez Adriu (odbočka z hlavnej vetvy ropovodu Družba do Maďarska a Chorvátska) na juh Európy. Tento ropovod je v súčasnosti mimo aktívnej prevádzky, ale pripravený na prepravu. Predaj 49-percentného podielu v Transpetrole chce vláda uzavrieť do konca roka. Prevádzkovateľ ropovodného systému dosiahol za tri štvrťroky hrubý zisk 257 miliónov korún. Oproti rovnakému obdobiu minulého roku vzrástol hospodársky výsledok o šestnásť miliónov.
TOMÁŠ KURTANSKÝ
TOMÁŠ VELECKÝ