
Popročský Obecný podnik služieb dokonca tento piesok riadne predával. Pritom, keďže pochádzal z odkaliska bývalých antimónových baní, obsahoval vysoký podiel arzénu, antimónu, olova, kobaltu a ďalších ťažkých kovov.
FOTO PRE SME - RÓBERT SÁNDOR
Pri kolaudácii plynového potrubia sa prišlo na to, že piesok použitý na zasypanie bol vysoko kontaminovaný. Pochádzal z háld bývalých antimónových baní a obsahoval vysoký obsah škodlivín.
V minulosti ho ľudia rozoberali a používali na najrozmanitejšie účely - od vysýpania cestičiek v záhradách až po použitie ako prísady do stavebných materiálov. Popročský Obecný podnik služieb dokonca tento piesok riadne predával.
„Stanovili sme podmienky pre uvedenie plynofikácie do trvalého užívania. Aby sa zabránilo vylúhovaniu pieskov do podzemných a povrchových vôd, je nevyhnutné spevnenie komunikácie nad líniami plynovodu. V obciach bol vydaný zákaz používania vody z vlastných studní na pitie, ako aj na polievanie záhrad,“ uviedol k problému prednosta OÚ Ľuboš Pastor.
Občanov zároveň upozornili, že ak chcú vodu z vlastných studní použiť na akýkoľvek účel, majú si najskôr jej neškodnosť dať overiť. Zásobovanie pitnou vodou je zabezpečené, pretože vo všetkých štyroch obciach sú vybudované verejné vodovody privádzajúce vodu z nekontaminovaného územia.
Okresný úrad dal ešte vo februári tohto roku podnet na začatie trestného stíhania pre podozrenie z trestného činu ohrozovania životného prostredia. Po policajnom preverení spisový materiál dostal Okresný úrad vyšetrovania PZ Košice - okolie s návrhom na vznesenie obvinenia voči jednej konkrétnej osobe, ktorá má mať podľa názoru pracovníkov OÚ najväčšiu zodpovednosť za vzniknutú situáciu.
KLAUDIA JURKOVIČOVÁ