Nemecké podniky stále viac láka Východ

Renomovaná poradenská firma Roland Berger vypracovala spolu s Rýnsko-vestfálskou technickou univerzitou štúdiu o presune výroby a pracovných miest nemeckých firiem do zahraničia. Od februára do apríla tohto roku sa k tejto problematike vyjadrili manažéri

Nemeckí zamestnanci sú drahí. Aj preto odchádzajú nemeckí zamestnávatelia na Východ. FOTO - ČTK

popredných nemeckých podnikov. Výsledok analýzy je jednoznačný: premiestňovanie z Nemecka sa zrýchľuje razantným tempom.

Až 90 percent firiem plánuje znížiť v najbližších piatich rokoch objem výrobných kapacít v Nemecku a presunúť ich buď do nových členských štátov EÚ, alebo do Ázie. Pritom takmer dve tretiny už disponujú výrobňami v Severnej a Južnej Amerike, okolo polovice v Ázii a menej ako polovica vo východnej Európe. Iba necelá pätina opýtaných firiem vyrába výlučne v Nemecku, pričom väčšina z nich má obrat menší ako 200 miliónov eur. Aj tu sa však rázne mení situácia. Na prahu expanzie do zahraničia sa nachádzajú malé a stredné firmy. Viac ako dve tretiny podnikov s obratom do 100 miliónov eur zamýšľajú v nasledujúcich piatich rokoch premiestniť výrobu alebo jej časti do východnej Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zahraničné fabriky sú pre nemecké čoraz väčšou konkurenciou v mimoriadnej dôležitej oblasti: dve tretiny nemeckých podnikov považujú kvalitu produktov vyrábaných v zahraničí za rovnako vysokú alebo dokonca lepšiu než v Nemecku. Tretina opýtaných firiem považuje zahraničné fabriky dokonca za produktívnejšie ako nemecké. Podľa takmer každého nemeckého podniku sú materiálové náklady v Nemecku vyššie než zahraničí, všetky firmy zdôrazňujú výhody nižších mzdových nákladov v zahraničných fabrikách.

Každý desiaty nemecký podnik začína premiestňovať do zahraničia nielen jednoduché výrobné úkony, ale aj komplexné produkčné systémy a technologicky náročné konštrukcie. Okrem toho možno pozorovať presun výskumných a vývojových, ako aj administratívnych oddelení do zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa manažérov stráca Nemecko príťažlivosť nielen ako výrobná lokalita, ale aj ako odbytový trh pre priemyselné výrobky. Sú presvedčení, že odbytiská budúcnosti sa nachádzajú vo východnej Európe a v Číne, kde sa priemyselná výroba zdvojnásobí v rokoch 2004 až 2008.

Nezamestnanosť rastie

BERLÍN - Nezamestnanosť v Nemecku rástla po očistení od sezónnych faktorov v auguste už siedmy mesiac za sebou. Podľa údajov Spolkového úradu práce sa zvýšil počet nezamestnaných o 24-tisíc na 4,414 milióna osôb, v percentuálnom vyjadrení zostala na úrovni 10,6 percenta. Hoci sa hospodárstvo vyvíja pozitívne, tvorba pracovných miest za ním podľa šéfa Spolkového úradu práce Franka Jurgena Weisa zaostáva.

Analytici vinia vysokú nemeckú nezamestnanosť z utlmovania spotrebiteľských výdavkov, ktoré sú po poklese v posledných dvoch kalendárnych rokoch stále slabé. Výsledkom je, že ekonomický rast bol tento rok poháňaný takmer výlučne exportom. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu