Okóber 1991. V Česko-Slovensku sa rozbehla registrácia držiteľov investičných kupónov. V roku 1992 za ne dostali akcie bývalých štátnych podnikov. K akciám českých firiem sa tak mohli dostať aj občania samostatnej Slovenskej republiky. FOTO - ARCHÍV ČTK
BRATISLAVA - Desaťtisíce Slovákov majú akcie českých podnikov. Dostali sa k nim výmenou za kupónové knižky v prvej vlne privatizácie v roku 1992. České Stredisko cenných papierov ich eviduje ako majiteľov akcií firiem typu ČEZ, Spolana či Komerční banka ešte aj jedenásť rokov od rozdelenia federácie.
Mnohí z akcionárov sa už o svoje české akcie nestarajú a zabudli, že nejaké vlastnia. Praha totiž za vedenie ich účtov nepýta ani korunu. Podiely v českých firmách sú však stále ich majetkom a môžu ich kedykoľvek speňažiť. "Mali by osloviť niektorého z členov pražskej burzy, ktorí tam môžu v ich mene akcie predať," odporúča riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róbert Kopál.
Za predajom českých akcií na pražskej burze netreba odísť zo Slovenska. Príkazy na akúkoľvek operáciu na českom kapitálovom trhu môžu slovenskí akcionári podať aj v niektorých firmách so zastúpením na Slovensku. Túto službu ponúkajú napríklad banky ČSOB, Tatra banka, Komerční banka či ING Bank, ktoré podnikajú aj na Slovensku a sú členmi pražskej burzy. Majiteľ akcií sa musí preukázať aktuálnym výpisom z účtu v českom Stredisku cenných papierov, ktoré dostane po úhrade poštovného.
Hoci predaj akcií v zahraničí nie je drahý - poplatky za operácie pre drobného akcionára sa pohybujú rádovo v stovkách korún - záujem o speňažovanie majetku nie je veľký. Niektoré banky nezáujem odrádza od sprostredkovania takýchto obchodov. "Vzhľadom na minimálny záujem občanov Slovenska v súčasnosti takúto službu neposkytujeme," tvrdí HVB Bank.
Na pražskej burze sa dajú predať len tie akcie, ktoré sú na trhu kótované. "V opačnom prípade si musia akcionári nájsť kupujúceho sami," pripomína Kopál. Zoznam kótovaných cenných papierov na pražskej burze možno nájsť na web stránke http://www.pse.cz/cenpap/seznam_cp.asp , pričom po kliknutí na názov podniku z tohto zoznamu sa zobrazia podrobnejšie informácie o emitentovi akcií vrátane orientačnej ceny.