dňoch predĺžila otváracie hodiny. Vystavené diela si v tento deň pozrelo 1532 ľudí - takmer dvojnásobok zvyčajného denného priemeru.
"Vstupenky sme predávali až do pol siedmej, čo bola posledná možnosť vidieť expozíciu celú," povedala ČTK pokladníčka, ktorá takmer nemohla hovoriť. Päťdesiattisíci návštevník bol privítaný 1. septembra dopoludnia, avšak správa o konci výstavy zvýšila záujem verejnosti, takže počas posledných päť dní bol ruch medzi obrazmi skutočne mimoriadny.
Galéria hlavného mesta Prahy na prehliadku zhromaždila viac ako 250 diel známeho a obľúbeného maliara. Zapožičalo ich vyše 20 galérií a ďalších inštitúcií i súkromných vlastníkov. "Podarilo sa nám nájsť i diela, ktoré považovali za stratené," uviedla kurátorka Jana Orlíková. Slavíček bol podľa nej prvým moderne cítiacim českým maliarom - zároveň dodržiaval aj tradície českého maliarstva.
Expozíciu doplnili texty z maliarovej korešpondencie vzťahujúce sa vždy k daným dielam. Diváci si mohli prečítať aj list na rozlúčku, ktorý umelec adresoval svojim najbližším, keď sa vo svojich 39 rokoch rozhodol odísť dobrovoľne zo života. Nato, ako ho postihla mozgová mŕtvica, sa veľmi ťažko pohyboval a zvyšok života poznamenaný nemohúcnosťou si nedokázal predstaviť.
Antonín Slavíček (1870 až 1910) bol vedúcou osobnosťou umeleckej generácie 90. rokov 19. storočia a popredným predstaviteľom českého impresionizmu. Popri Českomoravskej vrchovine sa v jeho diele objavujú hlavne pražské motívy. Spolu s Janom Preislerom patrí k zakladateľom českého moderného maliarstva. Vzhľadom na jeho predčasnú smrť trvala jeho zrelá tvorivá perióda iba 15 rokov. (čtk)