Slovenská technická univerzita chce po prestávke začiatkom 90-tych rokov pokračovať vo vyvíjaní patentov. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Na Slovensku bolo kedysi pomerne slušne rozšírené takzvané zlepšovateľské hnutie. Existovala previazanosť medzi vysokými školami a priemyselnými podnikmi - niekedy boli podniky priamo objednávateľmi nových riešení, inokedy aspoň čiastočne ich vývoj financovali.
"Systém bol dosť rozsiahly, začiatkom 90-tych rokov sa však všetko zrútilo. Podniky mali existenčné problémy a o nové riešenia sa prestali zaujímať," hovorí prorektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer. "Naša univerzita mala stovky patentov, ale v deväťdesiatych rokoch sme padli na desatinu, lebo ich nebolo komu na Slovensku ponúkať. Vo financovaní výskumu podnikateľskou sférou sme klesli na polovicu a doteraz sa nám tento zdroj nepodarilo stopercentne oživiť."
Konečne sa však situácia mení. Objavuje sa záujem o naše technické know-how. Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) podpísala zmluvu o patentovej spolupráci s kórejskou nadnárodnou spoločnosťou Samsung.
Je notoricky známe, že naše univerzity majú nedostatok peňazí. Tie schopnejšie okrem pýtania zo štátneho rozpočtu, hľadajú finančné zdroje: napríklad v grantoch, v zahraničí, ale aj v spolupráci s priemyselnou sférou.
"Snažíme sa podporiť ľudí, ktorí sú schopní a ochotní pracovať a rozvíjať životaschopné aktivity," hovorí Robert Redhammer. Táto aktivita je nová a relatívne riziková - dohoda ešte nezaručuje, že Samsung vezme všetko, čo mu univerzita ponúkne. "Vo svete je mnoho univerzít, ktoré sa do niečoho podobného pustili a neuspeli. Môžeme do toho investovať a nemusí sa nám to vrátiť. Ale mohla by to byť aspoň čiastočná motivácia pre schopných ľudí."
(gal)