Klaus vlani v apríli spolu s vtedajším premiérom Vladimírom Špidlom podpísal zmluvu o pristúpení Česka k únii. Ústavu však považuje za veľmi spornú vec, a preto vraj chce v rámci deľby práce nechať zmluvu "podpísať niekomu inému". Nespresnil však, koho má na mysli.
Prezident tiež odmietol návrh premiéra Stanislava Grossa, podľa ktorého by sa malo referendum o euroústave konať zároveň s parlamentnými voľbami v roku 2006. Gross to povedal minulý týždeň na pravidelnej porade českých veľvyslancov.
Grossov návrh podľa odborníkov motivuje hlavne snaha o zvýšenie účasti na referende. "Dá sa samozrejme očakávať, že by to výrazne zvýšilo volebnú účasť," hovorí Daniel Kunštát z Centra pre výskum verejnej mienky.
Na hlasovaní o vstupe Česka do únie sa zúčastnilo viac ako 55 percent voličov, voľbách do Európskeho parlamentu však už iba 28 percent.
Usporiadanie referenda navyše komplikuje, že Česko stále nemá zákon o referende. Jeho prijatie odmieta hlavne opozičná ODS. Hlasovanie o vstupe do únie umožnilo prijatie jednorazového zákona, ktorý požadoval pre platnosť referenda účasť minimálne 50 percent voličov.
Táto podmienka by mala pravdepodobne byť zachovaná aj v ďalších prípadoch. Prijatie nového špeciálneho zákona by tiež znamenalo, že bude referendum vyhlasovať prezident.
Podľa Klausa je však euroústava taká zásadná vec, že by si zaslúžila samostatné referendum. To by navyše nezaťažila kampaň strán pred parlamentnými voľbami, dodal prezident.
Opozičná ODS upozorňuje, že pravdepodobný dátum parlamentných volieb - jún 2006 je pre referendum dosť neskorý. Členské štáty únie by mali ústavu schváliť do októbra 2006. Ak by českí voliči ústavu odmietli, mali by českí politici na rokovanie málo času. Zatiaľ známe termíny referend o euroústave v tých krajinách, kde sa referendum bude konať, sú všetky do konca roku 2005.
PETER MORVAY