Šéf panarabskej televízie al-Arabíja Abdar Rašíd napísal, že za poslednými teroristickými útokmi na celom svete boli moslimovia. Tvrdí, že moslimskí teroristi sú produktom "skorumpovanej kultúry".
Niečo podobne kritické do vlastných radov sa v liberálnejších arabských médiách objavilo naposledy po americkom 11. septembri. Aj vtedy novinári písali, že islam nie je násilné náboženstvo a všetci teroristi konajú v rozpore s Koránom. Netrvalo to dlho.
Teraz sa k novinárom pridávajú aj umiernení islamskí klerici a niektoré vlády.
Analytici pripomínajú, že po 11. septembri vyjadrovali tiež solidaritu Američanom: Jásir Arafat napríklad daroval krv pre obete atentátov z dvojičiek. Všetko sa však zmenilo, keď Washington zaútočil na Irak.
Otázkou zostáva, aké silné sú hlasy, ktoré volajú po odmietnutí terorizmu ako nástroja svätej vojny - džihádu. Islamský svet je síce šokovaný brutálnym zaobchádzaním s deťmi v Osetsku, ale stále priznáva právo na džihád Palestínčanom a irackým bojovníkom. Tí vraj útočia na okupantov. To však už dávno neplatí. V Iraku aj Izraeli zomiera oveľa viac detí, žien a civilov ako "okupantov" - vojakov.
Navyše skupina, ktorá obsadila školu, požadovala odchod ruských vojsk z Čečenska. Mala teda ten istý program ako majú palestínski či irackí teroristi.
Sebareflexia v moslimskom svete je chvályhodná, netreba ale zabúdať, že liberálne médiá tam nemajú príliš silnú pozíciu. Spolu s odmietaním útoku v Beslane sa totiž objavili chronicky známe tvrdenia, že útok zorganizoval Izrael, pretože také niečo môžu urobiť len "neveriaci".
Niektorí analytici však hovoria, že hrôzy v Beslane dosahovali také rozmery, že ak by ich moslimovia neodsúdili, dostali by sa do veľmi nepriaznivej situácie.