
Francúz Nicolas Escude v prvom zápase finále Davisovho pohára prekvapujúco zdolal svetovú jednotku Lleytona Hewitta (zlostí sa vpravo) 4:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:4. Po prvom dni finále DC v Melbourne Austrália - Francúzsko bol stav 1:1 na zápasy. FOTO - REUTERS
a na tráve vyhrávajú zväčša tí, ktorým vonia. Austrálčania položili trávu na betón Arény Roda Lavera pre miláčika Raftera, ktorý ešte túto trofej nemá, ale postavili do rizika svetovú jednotku Hewitta. Tento 20-ročný mladík svoj prvý zápas v úlohe jednotky prehral. Podľahol tomu istému, čo na wimbledonskej tráve a s takým istým skóre v 5. sete ako v júni. V Sydney sa Hewitt vyjadril, že mu tohto roku k spokojnosti ešte chýba „šalátová misa“ a chcel by ju v Melbourne vyhrať pre kamaráta Raftera, ktorý na nej ešte nemá vyryté meno ako víťaz. Včera však Hewitt vôbec nepomohol a Rafter si po skvelej hre otvoril cestu k prvenstvu sám.
HEWITT - ESCUDE 6:4, 3:6, 6:3, 3:6, 4:6. Hewitt vyhral zápas na body 143:140, na brejkbaly 18:8, na víťazné forhendy 26:2, bekhendy 13:2 a urobil o 11 nevynútených chýb menej než Francúz. Lenže totálne prehral na sieti 13:94 a na víťazné voleje 1:25! Po Austrálčanovom suverénnom 1. sete sa Escude zbavil nervozity pred 15 000 divákmi a dominoval útočným štýlom podanie - volej tak ako v Londýne. Hoci prehrával aj 1:2 na sety po chybách v treťom, v závere si vynútil jasnú, už aj psychickú prevahu a nahnevaný Hewitt často hrešil a hádzal raketu. Hewitt: „Tráva mi proti nemu nesedí, na betóne by som ho zdolal. Nevyužil som veľa brejkbalov, ale Nicholas si zaslúži uznanie za superpodanie a nervy v zlomových chvíľach.“ Escude: „Veril som si, použil tú istú taktiku čo vo Wimbledone, ale tam bol kvalitnejší zápas. Dnes lopty odskakovali čudne, svoje hrali v dôležitom finále aj nervy, a to všetko dostalo pod tlak Lleytona. Nevyrovnal sa s mojou hrou na sieti.“
RAFTER - GROSJEAN 6:3, 7:6 (8:6). Domáci veterán sfúkol všetky pochybnosti o svojej forme a nezdravom ramene bojovnosťou a skúsenosťami na tráve. Vrátil prehru Francúzovi za Masters v Sydney, hoci mal namále v 2. sete. Grosjean v ňom viedol 5:2 a ešte aj v tajbrejku 6:3, no nevyužil 3 setbaly. V závere silne motivovaný Rafter nepustil šancu z rúk a dotiahol úspech v 3 setoch, čím si ušetril aj sily na nedeľu. Vo všetkých dnešných novinách (vďaka 10-hodinovému rozdielu máme už možnosť monitorovať austrálsku tlač v predstihu) je na prvých stranách s titulkami - Patriot, Pat si schoval formu na záver, Sila značky Pat, Pat udržal našu hrdosť. Rafter: „Je fantastické ísť na dvorec za stavu 0:1, vyrovnať a postaviť tím na nohy. Dnes som sa cítil uvoľnený a hladný po tenise ako málokedy. Publikum mi pomohlo a dodalo toľko sily, že by som zvládol aj sobotňajšiu štvorhru. Presadil som sa vlastným štýlom na tráve. Konečne raz aj ja môžem pomôcť Lleytonovi…“ Grosjean: „Patrick využil povrch dôkladne, ale rozhodol 2. set, po ktorom som mal vyrovnať. Pokazil som niektoré lopty a po prehre v tajbrejku som v treťom už iba všeličo skúšal a nič nevychádzalo. Stále tvrdím, že šance sú 50:50.“
Dnes sa hrá štvorhra a zostavy určia kapitáni hodinu pred zápasom, ktorý sa začal o 4.00 ráno stredoeurópskeho času, v nedeľu sú od jednej rána na programe dvojhry Hewitt - Grosjean a Rafter - Escude.
ANDREJ BUČKO, Melbourne