Pri krádeži v obchode môže pomôcť záznam z kamery

BRATISLAVA - Hoci obchodníci tvrdia, že zákazníkov v obchodoch okradnú zlodeji len výnimočne, redakcii SME sa za týždeň ozvali tri zákazníčky, ktoré okradli. Dve prišli o peňaženku a jedna o kabelku s peniazmi a dokladmi. Všetky tri okradli vo veľkých ...

BRATISLAVA - Hoci obchodníci tvrdia, že zákazníkov v obchodoch okradnú zlodeji len výnimočne, redakcii SME sa za týždeň ozvali tri zákazníčky, ktoré okradli. Dve prišli o peňaženku a jedna o kabelku s peniazmi a dokladmi. Všetky tri okradli vo veľkých obchodoch.

"V jednej ruke som držala vozík a tašku a druhou som z regálu brala konzervu. Keď som sa otočila naspäť k vozíku, taška bola otvorená a chýbala v nej peňaženka. Vôbec som necítila, ako mi ju niekto vytiahol," hovorí pani Alena. Okamžite išla za predavačkou, ktorá jej však povedala, že strážnik je na toalete a ona nemôže nič robiť. "V obchode bolo asi 15 ľudí. Keby každého skontrolovali, určite by moju peňaženku našli," tvrdí pani Alena. Kým sa strážnik vrátil, časť ľudí odišla a prišli ďalší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Strážna služba má zo zákona právo presvedčiť sa, či osoba, ktorá vchádza, alebo vychádza z obchodu, nemá pri sebe veci, ktoré nepochádzajú z trestnej činnosti. To zahrňuje napríklad aj kontrolu tašiek. Ak niekoho okradnú v predajni, strážna služba by teda mohla skontrolovať všetkých zákazníkov, ktorí z predajne vychádzajú. Obchody to však nerobia, lebo by si tým pravdepodobne nahnevali všetkých poctivých zákazníkov.

Hovorkyňa Policajného zboru Magda Krasulová vraví, že obchody nemajú žiadnu povinnosť hľadať zlodeja, ktorý okradol zákazníka. Závisí to len od ich dobrej vôle. S políciou však väčšinou spolupracujú. "Súčinnosť tu musí byť, lebo je to v záujme zákazníka aj obchodného strediska." Obchody sa tak snažia uchrániť svoju dobrú povesť.

SkryťVypnúť reklamu

Pri odhaľovaní páchateľov pomáhajú aj kamerové systémy. Polícia využíva záznamy z kamier na odhalenie páchateľov krádeží.

"Kamerový systém zachytí takmer každú krádež. Kamery sú nastavené tak, aby pokrývali celú predajňu. Keď príde polícia, vychádza z týchto záznamov," vraví hovorkyňa spoločnosti Carrefour Jana Havlíčková.

Podľa Havlíčkovej nie je spolupráca s políciou jedinou pomocou pre zákazníka. "V prvom rade mu poskytneme základnú pomoc. Zavoláme políciu a telefonicky dáme zablokovať platobné karty alebo mobilný telefón, ktorý mu ukradli, aby nikto nemohol z neho telefonovať a utrácať jeho peniaze." Ich zamestnanci sú inštruovaní, ako majú v takýchto prípadoch postupovať.

Podľa obchodníkov prichádza ku krádežiam väčšinou pred sviatkami, keď sú predajne preplnené. Zlodej sa tak oveľa ľahšie stratí a zákazník ho nemá šancu nájsť. Naopak krádeže sa vyhýbajú malým obchodíkom, kde býva menej ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

PETER CSERNÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 104
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 083
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 047
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 828
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 713
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 550
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu