Tanečníci majú slabý plat a zobrali im dôchodky

BRATISLAVA - Situáciu umelcov, ktorí v štyridsiatke nemôžu zo zdravotných dôvodov ďalej pracovať vo svojom povolaní, ministerstvá práce a kultúry ešte nevyriešili.

Baletky majú zničené nohy už v tridsiatke a v štyridsiatke odchádzajú do dôchodku. Výsluhový dôchodok im však zrušili. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

"Je to dlhodobý problém," hovorí Andrej Zmeček, generálny riaditeľ sekcie umenia na ministerstve kultúry. Na rokovaniach s rezortom práce vraj argumentujú, že ide o "podstatný problém", a nástoja, aby sa "situácia riešila systémovo" a zostala pritom zachovaná dôležitosť niektorých profesií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Systémové riešenie si predstavuje ministerstvo kultúry tak, že súčasný dôchodkový systém, teda aspoň prvý - priebežný - pilier budúceho systému by zohľadňoval niektoré umelecké profesie a priznával im špeciálny dôchodok. Umelci by si potom k nemu mohli prilepšiť dobrovoľným tretím pilierom (pripoistenie). Pri divadlách či filharmónii by navyše vznikli nadácie, ktoré by umelcom pomáhali.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadať riešenie sa snaží aj riaditeľ Baletu Slovenského národného divadla Emil Bartko. Už celé mesiace sa snaží stretávať s ministrami, štátnymi tajomníkmi či s premiérom. Obáva sa, že situácia "zničí tanečné umenie".

Všetci tanečníci si počas divadelných prázdnin privyrábajú v zahraničí, mnohí sa už domov nevrátia. Naposledy zostalo v zahraničí 12 Bartkových baletných tanečníkov. Z priemerného hrubého platu v slovenskom balete 15 400 korún si nemôžu kúpiť v Bratislave ani byt. "Ak naši ľudia nezostanú na Slovensku, načo potom máme baletnú školu, kde ich za štátne peniaze vychovávame?"

Z odpovedí z ministerstiev sa Bartko dozvedel, že v budúcnosti môžu baletní umelci dostávať výsluhový dôchodok z tretieho dobrovoľného piliera alebo sa môžu prihlásiť na úrad práce, kde im budú "venovať zvýšenú pozornosť a starostlivosť" a pomôžu sa rekvalifikovať.

SkryťVypnúť reklamu

Minister práce Ľudovít Kaník hovorí, že v rokovaniach "nie sú neoblomní". Naopak: "Vytvorili sme legislatívny rámec v rámci tretieho piliera na to, aby výsluhové dôchodky mohli začať fungovať." Podľa Kaníka je dnes už len vecou rezortov a zamestnávateľov, ako zákon využijú. "Môže sa to týkať umelcov a v budúcnosti aj silových zložiek." Zákon o treťom pilieri sa teraz dostáva na rokovanie parlamentu.

Hovorca ministerstva práce Martin Danko vysvetľuje, že dôchodky za výsluhu rokov zrušili, aby všetci dôchodcovia mali z prvého piliera nárok na rovnaké dôchodky a nikto nebol zvýhodnený. Výsluhové dôchodky dnes dostávajú iba vojaci či policajti.

(haj)

Baletní umelci v štyridsiatke skončia na vrátniciach

Simona Bartošková mala o rok odísť do dôchodku - je sólistkou baletu a bude mať 42 rokov. Výsluhový dôchodok však tento rok prestal existovať. "Počítala som s tým, že v 42 rokoch dostanem aspoň nejaké peniaze a budem si hľadať robotu. Rekvalifikovať sa, ani nájsť si prácu, nie je možné zo dňa na deň."

SkryťVypnúť reklamu

Dôchodková reforma dôchodky za výsluhu rokov zrušila. "Nemôžem doplatiť na to, že sa urobila reforma. Prečo nemysleli aspoň na ochrannú lehotu?" pýta sa baletka. "O ničom som nevedela, kým v januári neprišiel zákon."

Bartošková tancuje v Slovenskom národnom divadle od roku 1983, predtým študovala osem rokov v baletnej škole, tanec je celý jej život. Roky strávila v podzemí divadla, kde je na mínus treťom poschodí baletná sála. Mnohé večery tu s ňou trávil aj jej syn, ktorý má teraz 14 rokov.

Dnes má Bartošková zdravotné problémy a po starom by mala nárok na dôchodok. Popri ňom by sa mohla zamestnať na polovičný úväzok - hovorí, že celý deň stáť za pokladňou jej už zdravie nedovolí.

Sólistka Nora Galovičová popri tanci stihla študovať na vysokej škole, po skončení dráhy baletky robí baletnú majsterku. Stíhať popri tancovaní aj školu je však "veľmi ťažké, skúša sa dvojfázovo doobeda aj večer, ja som pri tom mala ešte dieťa". Dôchodok za výsluhu rokov bol "istá záruka, že človek neostane úplne na ulici". Jeho zrušenie podľa nej kolegovia nečakali a sú frustrovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevy na vrátnici SND kontroluje Peter Dubravík. Kedysi tu tancoval ako sólista baletu. Absolvent konzervatória si po 26 rokoch kariéry musel hľadať novú prácu. "Odchádzate v štyridsiatke a nemáte nič v rukách, všade vám dajú najavo, že ste už starý. Musíte zobrať, čo vám ponúknu, alebo čo si vybavíte."

Zostať na vrátnici divadla pre Dubravíka znamená zostať aspoň "v atmosfére divadla". Horšie sú na tom kolegovia, ktorí z divadla odišli. "Je to trauma, dva-tri roky si budujete život odznova, meníte životný štandard, priateľov." Výsluhový dôchodok má 6400 korún, čo si popri ňom zarobil, bolo doteraz obmedzené - ak presiahol hranicu svojho bývalého platu, o dôchodok prišiel. Podľa nového systému sa už príjem neskúma, a tak vrátnik môže konečne dostať aj odmeny.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Dubravíka dostávalo minulý rok výsluhové dôchodky ešte 121 ďalších ľudí, podľa Lýdie Výbornej zo Sociálnej poisťovne išlo najmä o pilotov a baletných umelcov. Priemerný výsluhový dôchodok bol 6119 korún a minulý rok týmto dôchodcom poisťovňa vyplatila takmer 8,9 milióna korún. (haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 165
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 567
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 192
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 563
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 390
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 881
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 852
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu