Šahínova pomsta znamenala rekord

Keňan Stephen Cherono sa vlani naštval - narýchlo "prestúpil" z Kene do Kataru a vyhral majstrovstvá sveta. V africkej bežeckej veľmoci totiž platí nemilosrdné americké pravidlo - prví traja z národnej kvalifikácie a dosť. Neplatí žiadna výnimka, neospra

Keňan Stephen Cherono sa vlani naštval - narýchlo "prestúpil" z Kene do Kataru a vyhral majstrovstvá sveta. V africkej bežeckej veľmoci totiž platí nemilosrdné americké pravidlo - prví traja z národnej kvalifikácie a dosť. Neplatí žiadna výnimka, neospravedlní ani prípadné zranenie. A Cherono vlaňajší domáci šampionát v behu na 3000 m prekážky dokonale zbabral, hoci v celej sezóne predtým kraľoval.

Teraz sa nahneval druhý raz. Keňa mu znemožnila štart na aténskej olympiáde. Od vlaňajška moslim Saif Saíd Šahín utvoril v piatok v Bruseli svetový rekord v stípli 7:53,63 minúty, zlepšil čas Maročana Brahima Boulamiho z toho istého štadióna z 24. 8. 2001 o 1,65 sekundy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Urazená márnomyseľnosť a doláre

Petrodolárový Katar sa v posledných rokoch začal v atletike posilňovať ako londýnska Chelsea vo futbale. Urazený Cherono skočil na zlatonosnú udicu, bez toho, že by ho chytali. Ani nie mesiac pred šampionátom 2003 na Stade de France sa stal občanom emirátu.

Cheronom síce lomcoval hnev, ale kľúčovú úlohu zohrali doláriky. Keňan vraj dostal okamžite milión USD a záruku tisícdolárovej mesačnej doživotnej renty.

Pobral sa teda k mešitám, konvertoval na islam, prijal mohamedánske meno Saif Saíd Šahín. Krajanov na majstrovstvách v Paríži doslova zdeptal a ponížil. V stípli Keňania zvíťazili na všetkých svetových šampionátoch od roku 1991 (v Aténach 1997 obsadili stupeň víťazov kompletne). Na olympiáde brali zlato od šesťdesiateho ôsmeho (v rokoch 1976 a 1980 Keňa OH bojkotovala), nedávno v Aténach získali všetky medaily.

SkryťVypnúť reklamu

Atletický prestup možno vybaviť raz-dva

Kráľovná športov má vládcovsky rozmarné regule. Svetová atletická federácia bojuje najprísnejšie proti dopingu, puntičkársky dodržiava športové pravidlá, ale pri "prestupoch" z krajiny do krajiny je taká benevolentná, že neraz ani nevieme kde sa tí skvelí, napríklad Bahrajčania, Turkyňa, Holanďanka vzali. Predsa z Afriky. Stačí získať občianstvo a súhlas zväzu bývalej krajiny a na druhý deň môže atlét reprezentovať iný štát. Ak ho niekto nedostane, stačí počkať rok (v prípade MS) a tri (ak ide o OH) a vec je vybavená.

Kenskí atletickí funkcionári boli vlani pred Parížom nezvyčajne veľkorysí, súhlasili. Vraj tiež nie zadarmo. V africkej atletickej veľmoci bolo z toho riadne rušno, prípadom sa zaoberala i vláda. Tentoraz Kenský olympijský výbor na čele s legendárnym dvojnásobným olympijským víťazom Kipčogem Keinom odkázal Kataru a Šahínovi rezolútne nie.

SkryťVypnúť reklamu

Olympiádu pozeral v televízii

Šahín (*15. 10. 1982 v Keiyo v oblasti Nandi Hills) sledoval olympiádu v luxusnom dome v Nairobi na obrazovke. Do Kataru odchádza iba na mesiac-dva, aby mu mohli obnoviť kenské víza. O svojich krajanoch nerozmýšľa pekne. "Oni sa tam tešili, ale keby som tam bol ja, skončili by druhí, tretí, štvrtí. Mali zo mňa hrôzu," uviedol Šahín na internetovej stránke IAAF ihneď po rekorde.

Katarčan z Kene pridal v čase aténskych hier k dvom fázam tréningu tretí. V Bruseli trielil ako o život. Posledné dve kolá bežal tempom osemstovkára, v cieľovej rovinke zdvihnutým prstom ukazoval divákom svoju prevahu. Svetovým rekordom si bol istý.

Motivácia ako svet

"Mal som motiváciu ako svet. Potreboval som im ukázať, kto je najlepší," hovoril hrdo Šahín. Nepoprel, že v najbližších sezónach bude súťažiť tiež na 5 i 10 km. "Na olympiáde v Pekingu však pobežím 3000 m prekážky, tie musím na olympiáde vyhrať," vyhlásil pretekár Kataru zanovito.

SkryťVypnúť reklamu

Šahín vyzval Keňanov na súboj. Nič to, že sa z africkej krajiny vlastne nepohne. Jeho rodina je najstípliarskejšia na svete. Najstarší brat Christopher Kosgei (30 r.) vyhral MS 1999 (v roku 1995 bol 2.), stredný Abraham Cherono (24 r.) bol na MS 2003 piaty.

Keď sa v behu na 3000 m prekážky vyrútia na dráhu Keňania, všetci vyzerajú ako bratia, napokon do jedného sú z kmeňa Kalenjinov. Cherono či Šahín pochádza zo skupiny Nandi ako Kipčoge Keino. Nový svetový rekordér sa od štíhlych bežcov, ktorí sú na nerozoznanie, líši iba tým, že nosí katarský dres. A žije vo väčšom blahobyte.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu