Koeficientom sa má násobiť podiel toho-ktorého regiónu na výnose dane z príjmov fyzických osôb, ktorý regiónom štát mieni dať. Ministerstvo nedávno hodnoty koeficientu zmenilo. Nitrianskemu, Banskobystrickému a Košickému kraju ich znížilo, Trenčianskemu zvýšilo. SMK s tým "zásadne" nesúhlasí. "Koeficienty boli zmenené v neprospech najslabších regiónov," vyhlásil poslanec Iván Farkas.
Mikuláš Gera z ministerstva to odmieta. Vysvetľuje, že koeficienty boli zmenené najmä preto, že sa aktualizoval odhad výnosu dane. "Rozhodne sa nezmenili princípy ani systém výpočtu koeficientu."
Podľa Farkasa je problém "zvlášť vypuklý" v prípade Nitrianskeho kraja. "Práve Nitriansky kraj je jedným z tých, ktoré fiškálnou decentralizáciou získajú," oponuje poradca ministra financií Peter Papanek.
SMK ďalej ministerstvu vyčíta, že mieni znížiť podiel miestnej i regionálnej samosprávy na výnose dane. Kým pôvodný návrh hovorí o 70,9 % obciam a 27,0 % regiónom, najnovšie podľa Farkasa majú obce dostať 69,7 % a regióny 23,8 %. Gera hovorí, že "podiel vyjadrený percentami nie je kľúčový, dôležitejší je reálny balík peňazí" a ten sa má zväčšiť.
Sporné je aj ustanovenie, že o tom, ako sa výnos dane bude deliť, rozhodne nariadením vláda. Doteraz to určuje zákonom o štátnom rozpočte, takže posledné slovo má parlament. SMK tento spôsob navrhuje zachovať, aby "sa odstránila možnosť účelového a nekontrolovaného zasahovania v prospech či neprospech určitých regiónov".
V tomto je opozícia s SMK zajedno. Aj Igor Šulaj zo Smeru sa domnieva, že to, ako sa výnos dane rozdelí, by mal riešiť zákon. "Ak nevieme definovať jasné kritériá delenia dane zákonom, čo sa bude diať pri kritériách, ktoré sú v nariadení (vlády)?"
Ministerstvo podľa Geru navrhuje ísť cestou nariadenia vlády predovšetkým z praktických dôvodov. "Je možné reagovať pružnejšie," hovorí. (joč)