Kalligram Bratislava, vydavateľ László Szigeti
"Nové štáty Európskej únie môžu obohatiť starú Európu v dvoch rovinách," hovorí Shlomo Avineri, profesor politických vied na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme v rozhovore Pamäť je niekedy silnejšia ako realita. Jednak počtom svojich obyvateľov oslabia doterajších hegemónov Francúzska a Nemecka, čím sa stane únia oveľa pluralistickejšia, a potom skúsenosť nových členov s utrpením počas komunizmu prinesie do EÚ zvýšené úsilie a ochotu bojovať proti despotizmu a tyranii.
Rozsiahly blok je venovaný Poľsku - autormi esejí sú napríklad Adam Michnik, Timothy Garton Ash, András Pályi či Zbigniew Herbert. Dve eseje Arthura Schopenhauera O genialite a O šialenstve, ktoré časopis uverejňuje, sú súčasťou druhého zväzku Sveta ako vôle a predstavy, ktoré Kalligram ešte v tomto roku spolu so slávnou Metafyzikou pohlavnej lásky vydá knižne.
V stošesťdesiatstranovom dvojčísle nechýbajú recenzie ani fejtóny - v jednom z nich nazvanom Kultúra v časoch marazmu odhaduje Milan Šútovec, že deväťdesiat percent našej populácie nemá ani len predstavu, čo všetko pojem kultúra obsahuje, o pojme kultúrnosť ani nevraviac. Kultúrne problémy a problémy s kultúrou na Slovensku nie sú podľa autora generované politickým systémom, ale tradičnou kultúrnou neduživosťou a dlhým priživovaním sa na cudzích kultúrach, a najmä neschopnosťou poučiť sa, že neduživá kultúra sa bude vždy znova reprodukovať v neduživej a smiešnej politike. "Politické elity by mali porozumieť, že tento kruh treba už preťať," končí Šútovec. (ba)