FOTO - ARCHÍV
Keď je vo vode rovnováha medzi flórou a faunou, zvyčajne sa v nej darí aj rybkám. Platí to pre záhradné jazierka i akváriá. V malých nádržiach pritom nebýva jednoduché udržiavať priaznivé podmienky bez filtračného zariadenia, prevzdušňovacieho strojčeka a regulovaného osvetlenia.
Ak je v akváriu priveľa svetla, či dokonca priamych slnečných lúčov, rozmnožia sa v ňom zelené alebo modré riasy. Usádzajú sa na skle a povrchu vodných rastlín, ktorým znemožňujú dýchanie a tvorbu kyslíka. Zelené riasy odstraňujeme mechanicky buď pomocou špeciálnych stierok, alebo čistou prevarenou handričkou. Modré riasy potláča zvýšené prevzdušňovanie vody strojčekom, prípadne intenzívnejšie filtrovanie. Ich vzniku zabránime tak, že akvárium nedávame na miesto s priamym dopadom slnečných lúčov.
Pri prekrmovaní rybiek sa najmä počas teplejších dní vytvára v nádrži zelený zákal. Produkujú ho jednobunkové zelené riasy. K obnove biologickej rovnováhy prispejeme obmedzením kŕmenia.
V jesenných a hlavne v zimných mesiacoch svetla naopak, ubúda. Ak akvárium neosvetľujeme, vo vode sa rozširujú hnedé riasy. Primerané (nie ostré) osvetlenie počas niekoľkých hodín denne má byť preto samozrejmé.
Kvalitu vody ovplyvňujú viaceré vlastnosti, predovšetkým tvrdosť, pH, obsah dusitanov a teplota. Aby rybky prospievali, nemali by byť vystavované veľkým zmenám v ich hodnotách. Zloženie vody možno odmerať pomocou testovacích súprav. Podrobné analýzy využívajú najmä akvaristi zaoberajúci sa odchovmi. Potrebujú totiž poznať podmienky, pri ktorých dosahujú ryby najlepšie výsledky.
Aby sme biologickú rovnováhu v akváriu skutočne udržali, nádrž musí byť primerané veľká, dostatočne osvetlená, so stabilnou teplotou. Rastliny majú byť v správnom množstve a druhovom zastúpení, len vtedy môžu produkovať potrebný kyslík. Nádrž neprehusťujeme rybkami. V chladnejších mesiacoch nezabúdame vodu ohrievať v závislosti od ich druhu.
Autor: MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ