FOTO - AUTOR
Ľaliu bielu treba presadiť skôr, než znova vypučí, čo býva koncom augusta. Tento druh by po odumretí nadzemných orgánov vypučal a prezimoval v stave, keď nad zemou vidieť listy. Nepremeškajme preto správny okamih na presádzanie. Od prvej polovice augusta cibuľky vyberáme zo zeme a vysadíme na nové miesto. Biele ľalie pôsobia najkrajšie, ak ich vysadíme v skupinkách na slnečnom mieste. Vrchol cibule zahrnieme asi 3- až 5-centimetrovou vrstvou zeminy.
Pestovanie cibule na prezimovanie nemá u nás tradíciu. Výhodné je najmä v oblastiach s neskorším nástupom jari. Potrebná je dobrá príprava pôdy a závlaha na rýchle i jednotné vzídenie. Do príchodu zimy majú rastliny dosahovať hrúbku ceruzky. Hustejšie riadky v jeseni preriedime. Jednotiť môžeme až na jar. Dôležité je použiť vhodnú odrodu cibule.
Aby zima nezastihla nové výhonky tymiánu príliš mladé, koniec augusta je posledným termínom zberu tejto bylinky. Výhonky tymiánu režeme osem centimetrov nad povrchom pôdy. Odrezanú vňať zviažeme do zväzkov, ktoré sušíme v tieni na dobre vetranom mieste. Usušené bylinky si v utesnených nádobách dlho zachovávajú vlastnosti koreniny.
Pri vysádzaní alebo presádzaní pivoniek dbáme najmä na to, aby mali vrchol koreňového balu zakrytý aspoň 5-centimetrovou vrstvou zeminy. K presádzaniu, pri ktorom hneď rozdeľujeme trsy, pristupujeme len vtedy, ak je to nevyhnutné. Kým začnú pivonky opäť plne kvitnúť, uplynú zvyčajne dva roky. Rastliny vysadené veľmi hlboko nezakvitnú vôbec. Stanovište vyberáme na plnom slnku. Pivonky vysádzame a presádzame koncom augusta, ale vhodný je aj september.
Prebierkou zberáme letné odrody jabĺk a hrušiek. Stopka zrelých plodov sa pri miernom pootočení ľahko uvoľňuje od konára. Skoré odrody jabĺk a hrušiek nie sú trváce, vhodné sú iba na okamžitú konzumáciu. Zberová i konzumná zrelosť nastupujú súčasne. (pav)