Peter, Nové Zámky
Zákon č. 212/1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch upravuje platenie koncesionárskych poplatkov za používanie rozhlasových a televíznych prijímačov, vyberanie poplatkov, ich vymáhanie a sankcie za omeškanie.
Rozhlasovým prijímačom alebo televíznym prijímačom (ďalej len "prijímač") sa podľa paragrafu 2 ods. 1 zákona rozumie prevádzkyschopné telekomunikačné zariadenie určené na príjem a reprodukciu rozhlasových alebo televíznych programov šírených rozhlasovými alebo televíznymi vysielačmi.
Na to nadväzuje vymedzenie platiteľa poplatku v ustanovení paragrafu 3 zákona, ktoré uvádza, že platiteľom poplatkov je fyzická osoba, ktorá prijímač vlastní, samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá prijímač eviduje v účtovníctve, a právnická osoba, ktorá prijímač eviduje v účtovníctve.
Pre vás bude z hľadiska vzniku povinnosti platiť poplatok základným kritériom to, či vlastníte prijímač, teda môže nastať aj situácia, že vám povinnosť platiť poplatok ani nevznikne.
V prípade fyzických osôb zákon zároveň stanovuje povinnosť platiť poplatok len za jeden prijímač. Kto zaplatí poplatok za jeden prijímač, môže používať viac prijímačov, a to v byte aj mimo bytu. V prípade, že sa prijímač zničí, alebo je neopraviteľný, alebo sa predá, daruje či zverí na dlhodobé používanie inej fyzickej osobe môže dôjsť k zániku povinnosti platenia koncesionárskeho poplatku.
Ak sa teda na vás vzťahuje povinnosť platiť poplatok, ktorá v zmysle uvedeného vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po tom, ako platiteľ poplatku prijímač nadobudol, ste povinný túto skutočnosť oznámiť do 15 dní vyberateľovi a príjemcovi poplatkov (Slovenskej televízii, resp. Slovenskému rozhlasu).
Podľa ustanovenia paragrafu 4 a zákona je v súčasnosti mesačná výška poplatku pre fyzickú osobu za používanie rozhlasových prijímačov 40 korún a televíznych prijímačov 100 korún.