Sused nechce dávať dieťaťu antibiotiká

Zuzanin sused tvrdí, že všetky choroby, vrátane alergií a rakoviny, spôsobujú baktérie v našom tele. Preto svojej dcérke Evke nedovolil takmer do troch rokov stretávať sa s inými deťmi, aby od nich nejaké nechytila. Trojročná išla do škôlky, kde sa ...

ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV

Zuzanin sused tvrdí, že všetky choroby, vrátane alergií a rakoviny, spôsobujú baktérie v našom tele. Preto svojej dcérke Evke nedovolil takmer do troch rokov stretávať sa s inými deťmi, aby od nich nejaké nechytila. Trojročná išla do škôlky, kde sa na ňu nalepila každá choroba. Sused jej však antibiotiká, ktoré mu lekárka predpísala, nedával, lebo ich považuje za škodlivé. Dnes má Evka šesť rokov a je každý mesiac chorá. Aj keď má vysokú horúčku, rodičia jej nedajú ani paralen. Telo má vraj s chorobou bojovať a budovať si imunitu. Nedávno Zuzana susedovi povedala, že bez antibiotík by Evka raz mohla aj umrieť. On odpovedal: "Boh dal, a ak bude chcieť, tak si zoberie." Zuzana sa pýta, čo má robiť, ako má suseda presvedčiť, že svojmu dieťaťu škodí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo by ste jej poradili? Stretli ste sa s podobným prípadom?

Je pravda, že antibiotiká znižujú imunitu, ale sused sa už pohybuje v extrémoch. Chybu urobil hneď na začiatku, keď nedovolil dieťaťu až do troch rokov stretávať sa s inými, pretože človek si po narodení vytvára imunitu tak, že prichádza do styku buď s alergénom, alebo s baktériami. To, že je dieťa každý mesiac choré, je výsledok presne tohto. A čo so susedom? Najlepšie by ho bolo zobrať za nejakým odborníkom (imunológom), aby mu to vysvetlil. Ak sused neuverí ani imunológovi, tak ľutujem jeho dieťa.

* * *

Suseda by bolo treba zobrať k psychiatrovi, najmä s tým jeho argumentom - pánboh dal, pánboh vzal. Hovorí, ako keby sa mu mali vydariť, alebo nevydariť zemiaky na záhrade.

* * *

SkryťVypnúť reklamu

Žalovala by som ich "sociálke", dieťa si samo nepomôže a nemôže za to, akým rodičom sa narodilo. Chudáci, žijú mimo reality, vo svojom fanatickom svete. Musí sa to niesť s dieťaťom celý život? Dieťa potrebuje úplných rodičov, ktorí ho dokážu uchrániť pred nebezpečenstvom a ukázať mu reálny svet. Nie ho oklieštiť v umelo vytvorenom svete a ak prežije, bude sa v dospelosti vyhrabávať z mylných informácií o svete. Myslím, že by sa mali robiť špeciálne testy pre budúcich rodičov. Keď vidím, akí "neúplní" ľudia sú rodičmi, zdá sa mi to byť rovnaká pohroma ako zbraň v hociktorých rukách.

* * *

Ľudí, ktorí si myslia, že vedia všetko lepšie ako odborníci, je veľa, ale len máloktorý kvôli tomu zabije vlastné dieťa. Tu naozaj ide o trestný čin.

SkryťVypnúť reklamu

* * *

Je pravda, že dnešné deti užívajú nenormálne množstvo liekov. Nielen antibiotík. Antibiotiká sa majú používať iba v krajnom prípade a minimálne týždeň. Poznám veľa prípadov, keď okamžite po zakašľaní pristúpia k antibiotiku a po 2-3 dňoch, keď sa stav zlepší, ho ihneď vysadia. Výsledok? Veľa rezistentných vírusov, a preto musia vymýšľať stále nové a nové antibiotiká na nové zmutované vírusy. Moja skúsenosť - už niekoľko rokov som neužila antibiotikum, liečim sa iba homeopatikami a stravou a nimi budem liečiť aj moje dieťa, ktoré zatiaľ nebolo choré. Je pravda, že má iba rok, je kojené, ale to je základ do života. Kojiť! Otužovať, neudržiavať dieťa v izolácii a sterilite!

* * *

Väčšina návodov v novších knižkách o starostlivosti o deti hovorí, že horúčku pod 39, ktorá trvá menej než 24 hodín, netreba znižovať. Keď som bol dieťaťom, rodičia a starí rodičia do mňa napchali hromadu antibiotík a mnohé zrejme zbytočne, lebo moje časté ochorenia boli asi alergického pôvodu - len vtedy sa o tom menej vedelo (mám už nad 40 rokov). Výsledok bol, že ako mladý človek som bol často chorľavý a bral som ďalšie a ďalšie antibiotiká. Zlepšenie prišlo, až keď som objavil alternatívy - akupunktúru, homeopatiu, tradičnú čínsku medicínu. Preto sa snažím aj moje deti pri prvých príznakoch bežných ochorení (kašeľ, bolesť hrdla, horúčka) liečiť voľne predajnými homeopatikami, prípadne prírodnými receptami a keď to niekoľko dní nepomôže (alebo by sa to rapídne zhoršovalo), až potom ísť k lekárke. Dcéra druháčka v ZŠ vymeškala v minulom školskom roku pre chorobu dva dni. A dvojročný syn ešte nebol taký vážne chorý, aby som s ním musel bežať k lekárke po antibiotiká.

SkryťVypnúť reklamu

Rubrika Intimita je sondou do problémov každodenného života. Vždy v piatok uverejňujeme na internetovej stránke www.sme.sk novú tému, o ktorej môžete diskutovať. Niektoré z názorov zverejníme. Budeme radi, ak nám budete posielať svoje otázky pre psychológa aj vy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 467
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 076
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 057
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 849
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 580
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu