Sira Marka Thatchera (vľavo), syna bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej, zatkla minulý týždeň v jeho luxusnom dome v Kapskom Meste juhoafrická polícia. Neskôr ho prepustili na kauciu vo výške 30 000 dolárov, Thatcher však musí zostať v domácom väzení a čakať na súdne pojednávanie. Podozrievajú ho, že bol jedným zo sponzorov zmareného prevratu v Rovníkovej Guinei v marci tohto roku, do ktorého investoval údajne 271-tisíc libier. FOTO - TASR/EPA
Mark Thatcher vraj raz povedal, že zodpovedať sa musí len trom osobám - matke Margaret, sebe a Bohu. Keď ho minulý týždeň v jeho luxusnom dome v Kapskom Meste prekvapila ešte v pyžame zvláštna jednotka Scorpions, zistil, že jednu spoveď dlhuje aj juhoafrickým úradom. Podozrievajú ho, že bol jedným zo sponzorov zmareného prevratu v Rovníkovej Guinei v marci tohto roku. Na syna slávnej matky sa po rokoch opäť obrátila pozornosť britských médií a svet sa pozornejšie pozrel, ako sa v Afrike robia prevraty. Tento smrdí ropou a motajú sa okolo neho osobnosti spojené s britskými konzervatívcami. Plán
Na vojenské účely špeciálne upravený Boeing 727 so šesťdesiatimi štyrmi mužmi na palube bude smerovať do Rovníkovej Guiney. Po medzipristátí v zimbabwianskom Harare, kde doplní pohonné hmoty a vyzdvihne zbrane, pristane o 2.30 h na letisku v Malabo, hlavnom meste Rovníkovej Guiney. Šéf celej akcie, Brit Simon Mann, zostane v Harare a bude v spojení s juhoafrickým obchodníkom so zbraňami Nickom du Toitom, operujúcim už dlhšie v hlavnom meste Rovníkovej Guiney. Po pristátí časť tímu obsadí letisko. Na ostatných budú čakať autá a sprievodcovia.
Malé tímy zablokujú cesty pri kasárňach, ďalšia jednotka zatkne ministra Antonia Javiera - obchodného partnera du Toita, ktorý ich privedie k spiacemu prezidentovi Teodorovi Obiangovi. Ak prezident pri operácii nezomrie, prevezú ho spolu s bratom na letisko a nasadia na lietadlo do Španielska.
Medzitým pristane na letisku v Malabo bývalý diktátor Severo Moto, vyčkávajúci v susednom štáte, a vyzve svojich verných, ktorých vraj má ešte stále v armáde, aby prevzali velenie. Na úsvite sa zbedačený ľud Rovníkovej Guiney zoznámi so staronovým, už polepšeným lídrom, ktorý im sľúbi demokraciu a lepší život.
Takto mal prebehnúť vojenský puč, do ktorého sa údajne zaplietol aj syn bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej. Skončil sa však fiaskom a nepríjemným obvinením potomka Železnej lady.
Rozmaznaný chlapec
V posledných rokoch už Mark Thatcher (51) nebol príliš na očiach. Objavil sa až začiatkom júla na pohrebe otca Dennisa, vtipného muža, po ktorom zdedil oprávnenie nosiť šľachtický titul.
Železná lady bola považovaná za pragmatickú a často až neľútostnú političku, v prípade syna Marka však bola skôr nekriticky milujúcou matkou. Thatcher junior bol od narodenia rozmaznávaný. Vzdelával sa na najlepších súkromných školách, ktorými prešiel bez väčších úspechov. Napríklad na skúške z účtovníctva trikrát zlyhal. Viac sa mu darilo v podnikaní, dodnes však nie je jasné, na čom Mark tak zbohatol.
V osemdesiatych rokoch médiá často prinášali informácie, že sa mu darí len vďaka matke, ktorá bola jedenásť rokov predsedníčkou vlády. Mark ju ako jediný dokázal rozplakať, keď sa počas Rallye Paríž-Dakar stratil na Sahare. Neskôr sa presťahoval do Spojených štátov, odkiaľ prichádzali sporadické informácie, že má opletačky s daňovými úradmi. V čom podnikal? Spomínali sa zbrane, stavebníctvo, predaj automobilov Lotus, poisťovníctvo, telekomunikácie, predaj leteckých pohonných hmôt.
7. marec 2004
Diskrétnosť a utajenie do poslednej chvíle je pri organizovaní prevratu rovnako dôležité ako samo plánovanie. O tom, čo sa chystá v Guinejskom zálive, však vedeli tajné služby v Juhoafrickej republike, Zimbabwe aj Rovníkovej Guinei dávno vopred. Hovorilo sa o ňom dokonca aj na konferencii o rope v Londýne.
Aj preto zaistili 7. marca v Zimbabwe lietadlo so 64 žoldniermi, do ktorého mali na letisku v Harare naložiť zbrane za stotisíc dolárov - protitankové strely, ľahké pušky, granáty, náboje.
Deň potom zaistili v Rovníkovej Guinei ďalších 15 mužov na čele s obchodníkom du Toitom a prezident Teodoro Obiang obvinil americké, britské a španielske tajné služby z prípravy prevratu. Prešlo niekoľko týždňov a začalo sa objavovať stále viac indícií o tom, že tyran Obiang neklamal - objednávka na jeho zvrhnutie naozaj existovala.
Kamaráti z Británie
Brit Simon Mann, pravdepodobne šéf celej operácie, je novodobým žoldnierom. Absolvent elitných škôl a bývalý veliteľ komanda elitnej britskej jednotky SAS. Pôsobisko - Afrika a najnebezpečnejšie oblasti, napríklad Rwanda. Miesto trvalého pobytu - medzi bohatými Britmi obľúbené Kapské mesto, štvrť Constantia, sused Marka Thatchera či grófa Spencera, brata lady Diany. Thatcher sa do Juhoafrickej republiky presťahoval aj s rodinou koncom 90. rokov.
Mann s Thatcherom sú dobrí priatelia a spolu aj obchodovali. Thatcher v minulosti odrážal tvrdenia, že zbohatol predajmi zbraní do Saudskej Arábie, odpoveďou, že nikdy v živote nepredal ani vreckový nožík. S Mannom však so zbraňami obchodovali.
Denníku The Guardian sa podarilo získať kópiu listu, ktorý poslal zúfalý Mann z väznice v Harare manželke. Pod prezývkou Scratcher v ňom píše aj o Thatcherovi, pod prezývkou Smelly o známom londýnskom obchodníkovi s ropou Eli Calilovi. Ten je aj sponzorom zvrhnutého prezidenta Mota a podľa vlády Rovníkovej Guiney sivou eminenciou v pozadí plánovaného prevratu.
Mann v liste dúfa, že jeho známi mu pomôžu dostať sa zo šlamastiky svojimi kontaktmi aj peniazmi. V súvislosti s Thatcherom píše o investícii 200-tisíc dolárov. Či to však priamo súvisí s prevratom, jasné nie je. V liste Mann spomína aj Davida Harta, bývalého poradcu Margaret Thatcherovej, a bývalého podpredsedu konzervatívcov lorda Archera, ktorý za to, že klamal pred súdom pod prísahou, sedel vo väzení. Štyri dni pred pokusom o prevrat poukázal Archer na Mannov účet 134-tisíc libier. Mannov list získala aj juhoafrická tajná služba.
Mal už zbalené
Juhoafrická republika by sa rada zbavila nálepky štátu, ktorého občania sú zapojení ako žoldnieri do takmer každého prevratu v Afrike, a preto sa snaží uplatňovať zákon zakazujúci poskytovať akúkoľvek vojenskú pomoc v zahraničí, vrátane výcviku, verbovania a financovania.
Podľa Thatcherovho právnika je jeho klient podozrivý z financovania kúpy vrtuľníka pre pučistov. Mark Thatcher krátko pred pučom vrtuľník pre Rovníkovú Guineu naozaj zadovážil, ten bol však vraj určený na lekárske účely. "Som nevinný," tvrdí obvinený a z Londýna to isté odkázala jeho matka, ktorá kvôli synovi prerušila cestu po Spojených štátoch.
Polícia tvrdí, že Thatcher chcel Juhoafrickú republiku opustiť. V súvislosti s pučom ho vypočúvali už dva týždne pred zatknutím. Luxusný dom pod slávnou Stolovou horou chcel predať za 1,8 milióna libier (Daily Telegraph však uviedol, že miestne realitné kancelárie o tom nič nevedia), predal štyri autá, deťom vybral školu v Spojených štátoch a kúpil aj letenky. Pri prehliadke domu vraj našli policajti dôkazy, že na podporu puču investoval 271-tisíc libier.
Vysvetlení, prečo chcel odísť, sa objavilo niekoľko. Jeho priatelia z Londýna pre britské médiá tvrdili, že Thatcher plánoval vrátiť sa do Spojených štátov, aby zachránil manželstvo s krásnou texaskou manželkou. Iná verzia hovorila, že sa chceli len presunúť do menšieho domu v Kapskom meste, pretože deti pôjdu do školy v Amerike a rodina bude v Afrike tráviť oveľa menej času. Najzlovestnejšie vysvetlenie Thatchera s Rovníkovou Guineou spája - adresu menil, lebo v súvislosti s prevratom dostal niekoľko vyhrážok.
Nickovi du Toitovi hrozí v Rovníkovej Guinei trest smrti, Mannovi v Zimbabwe desať rokov. A Thatcher? Zatiaľ zostáva v domácom väzení a čaká na súdne pojednávanie. Vydania do Rovníkovej Guiney sa obávať nemusí, Juhoafrická republika ho do štátu, ktorý udeľuje trest smrti, určite nevydá.