Damas Gruska (1962) vyštudoval matematiku a informatiku na Univerzite Komenského a Karlovej univerzite. Okrem odborných časopisov publikoval v denníkoch SME, Pravda a časopisoch Domino fórum, OS, InZine. Pracuje ako vysokoškolský učiteľ, vo voľnom čase sa venuje popularizácii vedy, voľnej publicistike a najnovšie šéfredaktorovaniu K&S. FOTO - K&S
O novom slovenskom mesačníku K&S sa zhovárame s jeho šéfredaktorom Damasom GruskomV najbližších dňoch pribudne na Slovensku nový kultúrny časopis. Mesačník K&S (knihy a spoločnosť), ktorý vydáva *FAN studio, bude vychádzať na šestnástich stranách v novinovom formáte. Tesne pred štartom tohto periodika sme sa zhovárali s jeho šéfredaktorom DAMASOM GRUSKOM.
Slovko kniha v názve vášho časopisu asi väčšinu ľudí orientuje "literárnym" smerom. Ako by ste definovali zámer K&S a jeho pozíciu v ponuke slovenských kultúrnych periodík?
"Literatúra, či presnejšie to, na čo má angličtina výstižnejší termín fiction, tvorí len veľmi malú časť knižnej produkcie. Našou ambíciou je, aby sa v K&S písalo o všetkom, o čom vychádzajú knihy. Tým sa prakticky neobmedzene otvára okruh tém. Knihu chápeme ako komunikačné médium - reflexia kníh či tém, ktoré prinášajú, je priestor, kde sa môžu stretnúť predstavitelia najrôznejších profesií. Toto neposkytujú literárne, umelecké, odborné, generačné či politické časopisy."
Neobmedzený okruh tém predpokladá primerane široký okruh autorov. Kde ich budete nachádzať?
"Autormi by mali byť odborníci z tej-ktorej oblasti, ktorí dostanú priestor predstaviť širšej verejnosti seba i odbor, v ktorom pracujú. Ambíciou K&S je teda byť interdisciplinárnym časopisom v najširšom slova zmysle. Chceme, aby sa na jeho stránkach stretávali všetci."
Kto sú tí všetci?
"Všetci, čo aspoň raz do roka strčia nos do kníhkupectva. Všetci, ktorí veľa z kníh, ktoré tam uvidia, možno ani nikdy nevezmú do ruky, ale radi si o nich prečítajú - a to od niekoho, kto podobných kníh už zopár prečítal."
Kde ste našli inšpiráciu vydávať mesačník, ktorý chce využiť knihu ako prirodzené komunikačné médium?
"Inšpiráciou nám určite bol The New York Review of Books, hádam najprestížnejší a najvplyvnejší kultúrny časopis. Formálne je postavený na písaní o knihách, no sú to viac eseje než recenzie. Čítajú a píšu do neho všetci - umelci, vedci, politici. A nielen americkí. Ako hovorí Timothy Garton Ash: Kto chce osloviť európsku inteligenciu, píše do NYRoB."
Aká bude obsahová skladba časopisu, ktoré žánre budú dominovať?
"Hlavným bude esej-recenzia o viacerých, nejakým spôsobom príbuzných knihách. Má ich zaradiť do širšieho kontextu, knižného, ale i mimoknižného. To je základný rámec, ktorý sa dá poňať veľmi rôzne - v prvom čísle máme esej o teologických knihách, ale aj o kuchárskych."
Mesačník K&S bude vychádzať v novinovom formáte. Je to zámer, vyjadrujúci vašu predstavu o korešpondovaní obsahu a vizuálnej stránky, alebo to má aj iné dôvody?
"Veľká plocha umožňuje výrazný grafický prejav, vynikajúcu prácu tu odviedla Jana Sapáková pri návrhu vizuálu, ktorý evokuje knižné zameranie časopisu a nepotláča ani textovú, ani obrazovú časť. Druhý dôvod je dlhodobá perspektíva. V budúcnosti uvažujeme o zväčšení rozsahu či periodicity, ale i tom, že sa možno raz stane prílohou niektorého denníka, čo je v zahraničí bežné, a zvýši sa tým jeho kultúrny dosah. Toto všetko hovorí pre novinový formát."
Čo dnes treba na vznik a vydávanie nekomerčného periodika?
"Asi by som mal začať peniazmi, ale musím iným - na vydávanie časopisu v prvom rade treba chuť, nadšenie, osvieteného vydavateľa a odvahu. Ani bez peňazí to nejde. K&S nevychádza ani na kriedovom papieri a ani v drahej väzbe, navyše moderná technika zlacňuje redakčné náklady na minimum, ale aj tak časopis nie je schopný existovať bez podpory. Na druhej strane, celoročný príspevok pre jedného čitateľa je len zlomkom toho, koľko je štátna dotácia na jeden lístok do opery."
A čo vám chýba?
"Najviac taká finančná istota, aby sme mohli ponúknuť časopis abonentom, ktorí všade tvoria základ čitateľskej obce. Aby sa tak mohol dostať ku každému, kto oň stojí. Mohli by sme tak zvýšiť náklad a znížiť závislosť od vonkajších finančných zdrojov."
Aké máte najväčšie prianie pri vašom, so zreteľom na slovenské pomery na knižnom i časopiseckom trhu, predsa len odvážnom štarte?
"Najviac si prajeme čitateľov. A dobrých autorov. Možno naivne, ale verím, že ak sa toto podarí, máme vyhrané."