o zasadanie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá odsúdila poslednú vlnu teroru a žiadala prepustenie rukojemníkov z Beslanu.
Moskva doteraz s teroristami bojovala sama a po svojom. O globálnom terorizme hovorila len vtedy, keď potrebovala ospravedlniť svoje metódy pred spojencami.
Ruskí predstavitelia tvrdia, že za poslednými útokmi v Rusku a Severnom Osetsku sú medzinárodní teroristi napojení na al-Káidu. Experti na terorizmus to nemôžu vylúčiť, ale hovoria, že v Beslane ide o lokálny terorizmus. Vraj preto, že inde vo svete sa islamisti primárne nezameriavajú na detské a ženské ciele. Podľa tureckého experta Nihala Ali Ozcana je to typické pre čečenský terorizmus. K čečenskej stope smerujú aj požiadavky teroristov.
Najpresnejšie bude asi konštatovanie, že v Rusku operujú lokálni aj medzinárodní teroristi (k útoku na dve lietadlá a k samovražednému atentátu v Moskve sa prihlásila skupina údajne blízka al-Káide), ale aj "obyčajní" banditi. Tak je to napokon vo všetkých krízových oblastiach sveta.
Väčšina analytikov stále zdôrazňuje, že čečenský terorizmus (ak sú v Beslane skutočne čečenskí teroristi) je "iný" ako terorizmus al-Káidy. Je iný v cieľoch, zato však rovnaký, ak nie krutejší v metódach. Čečenskí teroristi doteraz útočili na domáce ciele a na rozdiel od al-Káidy nehovoria o globálnej vojne proti križiakom a Židom. To sa však môže zmeniť.
Aj v tejto oblasti sveta vznikajú pokusy ustanoviť kalifát, zaviesť šariátske právo. Zneužívajú ľudí a posielajú ich na samovražedné misie. Rovnako tam prúdia peniaze od pochybných spolkov a vznikajú zvláštne bratstvá.
Je tiež zrejmé, či sú za poslednými útokmi domáci, alebo zahraniční teroristi, že dve spadnuté lietadlá a obsadenú školu si na svoje konto budú pripisovať viacerí.