V prvom roku na gymnáziu otvorili dve triedy, do ktorých včera nastúpilo 39 detí, z toho približne tretina Nerómov. Gymnázium je internátneho typu, deti budú na víkend odchádzať domov.
Internátny spôsob výchovy rómskych detí predčasom vyvolal ostré diskusie a nevôľu aj v rámci Európskej únie. Staníková však tvrdí, že práve internátny typ školy najväčšmi vyhovuje zámerom a cieľom pedagógov.
"Naše rómske organizácie internátny typ škôl, naopak, podporujú," vyhlásila riaditeľka. Potvrdili to aj rodičia žiakov. Eva Kmeťová z Detvy prihlásila svojho syna na gymnázium a verí, že sa mu ho podarí absolvovať. "Ak mu to nevyjde, nič sa nestane, ale ak bude úspešný, budeme ho podporovať aj v štúdiu na vysokej škole," hovorí matka Jaroslava Kmeťa.
Jaro si zatiaľ verí, ale radšej by bol stolárom alebo futbalistom. "Veď aj futbalisti študujú," dodáva.
Barbora Vlačuhová zo Zolnej by chcela byť cukrárkou a najviac ju zaujíma čítanie a matematika. Aj ju na gymnázium prihlásili rodičia.
Osemročné gymnázium pre talentované rómske deti je zamerané na výučbu dvoch cudzích jazykov a informatiky, odlišnosťou sú len hodiny rómčiny a rómskej kultúry a reálií. V gymnáziu bude učiť 14 pedagógov, z toho piati rómski a štyri vychovávateľky.
Projekt Gándího gymnázia úspešne funguje už desať rokov v maďarskom Pécsi. Staníková tvrdí, že približne 80 percent absolventov tejto školy pokračuje v štúdiu na vysokých školách. Nezanedbateľné sú aj vedľajšie efekty, napríklad takmer nulové predčasné ukončenie štúdia pre materstvo žiačok.
Škola bude financovaná čiastočne zo štátnych zdrojov, ale aj z projektov, a prispieva aj Banskobystrický samosprávny kraj. Približne 40 percent nákladov na štúdium by mali hradiť rodičia, nemajetní budú platiť menej, prípadne ich od poplatkov úplne oslobodia.